dovolená

Už přes šedivý mlhavý příkrov nedočkavě vyhlížíte slunce, které by vneslo trochu optimismu do vašeho života? Zima je ideálním ročním obdobím pro toho, kdo má v oblibě sporty na sněhu. Volný čas však můžete věnovat také výběru letní dovolené u moře. Kam se letos vypravíte? A bude to autem, letadlem nebo autobusem?

Vlastním autem do Bulharska

Ještě v dobách totality, kdy nebylo možné k moři vyrazit nikam jinam než do spřátelených zemí východního bloku, se nejčastěji jezdilo do Bulharska. Po Sametové revoluci se otevřely hranice a s tím i další možnosti cestování. Bulharsko se najednou ocitlo až na konci seznamu možných destinací, kam lidé vyrazili trávit svůj volný čas. Ale doba postoupila o tři desítky let kupředu a tato balkánská země je opět v hledáčku zájmu českých turistů, kteří vedle těch zahraničních poznávají krásu pláží u Černého moře a moderní hotelové resorty, jež tam vyrostly.

Zkušení řidiči vám řeknou, že na cestu do Bulharska vlastním automobilem by se měl vydat ten, kdo rád tráví za volantem stovky kilometrů a nevadí mu dlouho řídit. Například trať do Sofie měří 1 100 km z Čech a 900 km z Moravy a dalších 350 km strávíte na silnicích, vedoucích konečně k moři. Je to opravdu dálka. Na druhou stranu, berete-li s sebou kola, pak jízda autem je asi nejlepší volba.

Kontrola technického stavu vozidla

Pochopitelně, že je důležité mít hlavně v pořádku vůz. Vůbec není na škodu ho nechat prohlédnout v servisu. A klidnější určitě budete také tehdy, když si sjednáte vhodné cestovní pojištění, které vás na cestách ochrání v nenadálých situacích, jež se v zahraničí mohou vyskytnout. Opravdu není příjemné řešit za hranicemi krádež a poškození zavazadel, věcí i elektroniky, když váš vůz na parkovišti navštíví nějaký nenechavec a část vašich věcí si přivlastní.

Na co při cestě vlastním vozidlem nezapomenout?

Ještě před tím, než na cestu k moři vůbec vyrazíte, byste si měli podrobně naplánovat trasu. Nespoléhejte pouze na GPS navigaci. Co když vám přestane fungovat? Dále byste měli znát povolené rychlosti na silnicích v zemích, kterými budete projíždět. Každá má toto stanoveno jinak a být pokutován za rychlou jízdu někdy také znamená platit docela vysoké pokuty. Nezapomínejte ani na doklad o povinném ručení nebo evropský formulář záznamu o dopravní nehodě.

Na cestu k moři vlastním automobilem se doporučuje mít s sebou zásobu všech provozních kapalin – vodu do ostřikovačů, motorový olej, chladicí kapalina a podobně. Je opravdu lepší je vézt zbytečně, než je potom v zahraničí nemít a zároveň je potřebovat.

V zahraničí zapomeňte na českou benevolentnost v nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly či telefonování za jízdy. Předem se seznamte s dopravními předpisy zemí, jimiž budete projíždět. Na škodu není mít při sobě telefonní kontakty na českou ambasádu, záchranné složky či asistenční služby.

Cesta k moři s dětmi: Zábava i pravidelné přestávky

Když na dovolenou cestujete s dětmi, měli byste pro ně vymyslet do vozidla zábavu. Některé děti více zabaví, když se jim budete věnovat, vyprávět si či zpívat. To vám však na celou cestu určitě nevydrží. Takže mějte po ruce i tablet, mobilní telefon nebo DVD přehrávač s pohádkami či hudbou. Každé dítě je jiné a některé dokonce i na chvíli usne.

Na cestu se vydejte s dostatečným časovým předstihem. Není nic horšího než nervózní řidič, který na silnici pospíchá, aby dohonil časový skluz. V noci je sice menší provoz, ale zase nemusejí být v provozu benzínové pump, takže počítejte i s touto variantou. Během noci se také řidič dříve unaví, je proto nutné dělat pravidelné zdravotní přestávky, nebo se během řízení střídat s dalším řidičem.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno