fotovoltaika

Ceny energií nám poslední dobou nedopřejí klidný spánek, když se začalo blýskat na lepší časy a zdálo se, že ceny konečně směřují dolů, zjistili jsme, že končí státní podpora, která nám každý měsíc nějakou tu korunu ušetřila. Co s tím? Mnozí z nás se začali zajímat o obnovitelné zdroje energie, pořízení tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky. Právě na to poslední se teď zaměříme. 

Když se řekne fotovoltaika 

Obecně můžeme říct, že fotovoltaika je metoda přeměny slunečního záření na elektřinu s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách. Tyto diody se nazývají fotovoltaické články a jsou většinou spojovány do větších celků, a to do fotovoltaických panelů. 

Když se na to podíváme trochu zjednodušeně, pak je fotovoltaika jednou z alternativ k fosilním palivům a slouží k přeměně energie ze slunce na elektřinu.   

Vy si tak doma vytvoříte takovou malou vlastní solární elektrárnu, která se skládá ze: 

  •         Solárních panelů, které mění sluneční světlo na elektřinu.
  •         Střídače, který mění stejnosměrný proud na střídavý a sleduje také parametry distribuční sítě. Tím zajišťuje bezpečnost elektrárny a její vysoký výkon.
  •         Dokoupit si můžete fyzickou baterii pro uložení vyrobené elektřiny nebo baterii virtuální.
  •         Pokud doma ohříváte vodu bojlerem, můžete ho zapojit tak, aby využíval hlavně vámi vyrobenou elektřinu.

fotovoltaika

Jaká je účinnost fotovoltaiky? 

Ceny energií teď sice o něco klesly, nicméně jsou pořád ve srovnání s předchozími roky dost vysoko, a nedá se čekat, že by se to nějak zásadně změnilo. Není tak divu, že mnoho domácností hledá různé cesty, jak na elektřině ušetřit, fotovoltaika je jednou z nich. 

Fotovoltaické panely podle odborníků umí přeměnit až 20 % solární energie na elektřinu, je k tomu ale zapotřebí panely optimálně umístit na střechu. Ideální orientace je na jih, jihovýchod nebo jihozápad, zásadní je také sklon panelu, ten by měl mít cca 35°.   

V takovém případě se pak dá očekávat, že se fotovoltaika postará o slibované roční úspory někde mezi 50 až 80 %. Po většinu roku budete čerpat energii přímo ze slunečního záření, po zbytek roku, kdy sluníčko nesvítí, ji můžete čerpat díky akumulaci do fyzické a virtuální baterie. 

Víte, že návratnost investice do fotovoltaiky se pohybuje nejčastěji kolem 7 let? Navíc na její pořízení můžete žádat o dotaci až ve výši 220 000 Kč. 

Díky fotovoltaice můžete být částečně soběstační 

Také se vám stává, že často dojde k výpadku elektřiny například kvůli nepříznivému počasí a vy nemůžete svítit, vařit, topit, prostě nic? Díky fotovoltaice se vám tohle nestane, naopak se stanete částečně soběstačnými. 

Elektřinu, kterou si díky ní vyrobíte, sami nejprve budete spotřebovávat na provoz spotřebičů ve vaší domácnosti, případně si s ní můžete dobít svůj elektromobil, pokud ho máte. Zbytek pak buď může ohřívat vodu v bojleru, nebo si ji uložíte do fyzické baterie pro pozdější využití. Pokud by pořád nějaká přebývala, pak si můžete sjednat ještě tzv. virtuální baterii a elektřinu ukládat do ní. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno