nordic walking
Zdroj foto: https://www.flickr.com

V poslední době tato sportovní aktivita nabyla velké obliby. Nejenže si můžete intenzitu tréninku korigovat dle sebe, ale zároveň má velmi příznivé účinky na zdraví. V doslovném překladu Nordic Walking znamená severská chůze. Právě severské země se staly kolébkou tohoto sportovního odvětví. Prvně byla tato aktivita používána pouze jako letní příprava běžců na lyžích. Později v chůzi s holemi našli zalíbení i alpinisté. Původně finský lidový sport se rozmohl napříč Skandinávií a posléze pronikl skrz celou Evropu.
 

Jedná se tedy o klasickou chůzi se speciálně navrženými hůlkami, což maximálně zefektivňuje pohyb a ulehčuje namáhaným kloubům. Vekou výhodou Nordic Walkingu je možnost provozovat jej během celého roku a hlavně jej může provádět absolutně kdokoliv, náročnost tréninku si každý může přizpůsobit dle svého aktuálního zdravotního stavu a zdatnosti. Pochodovat s holemi může úplně kdokoliv. Ať už je vám dvacet nebo sedmdesát, jste žena nebo muž, bojujete s nadváhou nebo vás jednoduše z obyčejného chození bolí v zádech. Nordic Walking je perfektní volbou pro všechny, kteří si chtějí upevnit zdraví, zbavit se pár kil navíc nebo se krásně odreagovat.

 
Proto neseďte jen nečinně u počítače nebo televizní obrazovek sledujíc ohrané seriály nebo zápasy z českého fotbalu na stránkách bet365 a naplánujte si příjemný výlet s hůlkami v rukách. Nynější jarní počasí k tomu víc než vybízí. Nebojte se do túr zakomponovat taktéž svoje ratolesti. Nejen vašim dětem ale samozřejmě i vám se zreguluje krevní tlak, zlepší srdeční činnost, okysličování organismu a pravidelným tréninkem předcházíte kornatění tepen a snižujete riziko vzniku infarktu myokardu a ulevujete plícím postižených astmatem či chronickou obstrukční chorobou. Není třeba zmiňovat, že díky správné technice chůze a pohybu horních končetin výborně zpevníte ramena, zádové svalstvo, stehna a celkově stabilizujete celý svůj opěrný systém. Oproti klasické chůzi bez opory spálíte až o 40 % kalorií více, masivněji zaktivujete metabolismus, čímž snížíte obsah tuku i cukru v krvi. Mnohými odborníky je proto NW doporučován jako ideální způsob k redukci váhy u pacientů s problémovou obezitou či u diabetiků.

 

nordic walkingPro co největší efekt vám vřele doporučujeme, abyste si během pochodování hlídali svou tepovou frekvenci. Ta by se vám měla pohybovat v úzkém rozmezí optimálních zón a neměla by vyskakovat zbytečně moc vysoko nebo příliš kolísat. Spočítejte si svou vlastní ideální tepovku, dle jednoduchého vzorce, ve kterém odečtete od 220 svůj věk a z výsledku stanovíte zhruba 70%. Maximálně touto rychlostí by pak mělo vaše srdíčko po celou dobu chůze tlouci.
 
Ke strávení příjemných chvil na čerstvém vzduchu vám tedy bude stačit pouze jeden pár hůlek, pevná a pohodlná obuv a měřič tepové frekvence. Všechny tyto pomůcky bezpečně najdete v kterékoliv prodejně sportovních potřeb, kde vám jistě rádi pomohou s výběrem vhodné velikosti holí, kvalitních bot i toho pravého měřiče.
 
Technika chůze s hůlkami není nikterak náročná. Během prvních kroků s holemi si budete možná připadat krapet neohrabaně a nebudete schopni zkoordinovat pohyb dolních končetin a paží. Zkuste proto nejprve ujít pár desítek či stovek metrů pouze s uchopenými hůlkami, aniž byste jimi jakkoliv hýbali. Postupně pak do chůze i paže zainteresujte tak, že píchnete hůlkou uchopenou v ruce opačné, než kterou nohou zrovna děláte krok. Jednoduše tak, jak se vám paže samotné přirozeně pohybují během prostě chůze. Není to vůbec nic těžkého, určitě i vy si brzy základní techniku Nordic Walkingu osvojíte a budete s hůlkami brouzdat všechny pěší stezky široko daleko.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno