Při dopravní nehodě v první řadě myslete na své bezpečí a zdraví. Až poté následuje starost o majetek a vozidlo. I když to může být v dané situaci složité, snažte se zachovat chladnou hlavu. Myslete také na prevenci, která spočívá v bezpečném stylu jízdy a kvalitně sjednaném povinném ručení a havarijním pojištění s asistenčními službami.
Mějte havarijní pojištění
Jde o radu k uplatnění ještě před samotnou nehodou. Dobře nastavené havarijní pojištění totiž představuje prevenci a ochranu v případě problémů. Sjednává se zejména na novější automobily, ale není problém takto připojistit ani starší auto. Samozřejmostí je povinné ručení, ale to musí mít platné každé vozidlo na komunikaci, takže zde není nad čím přemýšlet.
Využijte asistenční službu
Součástí většiny smluv o pojištění automobilu jsou asistenční služby. Jejich rozsah se liší podle jednotlivých variant a rozšířenou verzi je možné přidat k základnímu pojišťovacímu balíčku. Prvním krokem při nehodě totiž může být volání právě na číslo asistenční služby, kde vás navedou, jak správně postupovat. Číslo mějte ideálně uložené přímo ve svém mobilním telefonu, případně na kartičku u zelené karty či dalších dokumentů k vozidlu. V případě potřeby asistenční služba dorazí na místo a zajistí opravu či odtah.
V těchto situacích je potřeba volat policii
V žádném případě není nutné volat policii ke každé malé nehodě. Policejní asistence je však nutná v následujících případech:
- Škoda na některém ze zúčastněných vozidel přesáhne 100 000 korun
- Při poškození majetku další osoby – poškození plotu, svodidel a podobně
- V případě, že dojde ke zranění či úmrtí
- V situaci, kdy sami nezvládnete obnovit plynulost provozu
- Účastník nehody je podezřelý z požití alkoholu, drog, nebo odmítá podepsat záznam o dopravní nehodě či nemá zelenou kartu a platné povinné ručení
Správně vyplnění formuláře o nehodě
Do formuláře o nehodě je potřeba zakreslit rozmístění vozidel při střetu. Pořiďte také dokumentační fotografie. Pokud to jde, snažte se je následně odstavit ke krajnici a uvolnit provoz. V případě, že jsou auta nepojízdná a nedá se s nimi hýbat, bude situace vyžadovat asistenci policie.
Důležité je správné vyplnění formuláře o nehodě. Využijte standardizovaný evropský záznam o nehodě se stejným uspořádáním pro všechny jazyky. V ideálním případě mějte jednu či více kopií neustále v autě. Kopie záznamu by měla zůstat každému ze zúčastněných u nehody. Pokud nesouhlasíte s verzí, kterou píše druhý účastník nehody, nezapomeňte přidat svou a až pod ní se podepsat. Při větších rozepřích a nejasnostech může být lepší zavolat policii.
V záznamu musíte mít vyplněné všechny náležitosti o druhém účastníku nehody. Nezapomeňte na jméno, příjmení, adresu, kontaktní údaje a informace o vozidle včetně VIN kódu. Nezbytné jsou také údaje o pojištění vozidla, což jsou data, která ocení zejména vaše pojišťovna. Pokud jsou na místě svědci, vezměte si na ně také kontakt pro případ potřeby.
Nahlaste nehodu pojišťovně
Nehodu nahlašujete své pojišťovně v okamžiku, kdy jste viníkem. Předáte záznam o dopravní nehodě a pořízené fotografie. Pojišťovna už se sama postará o vypořádání financí s poškozeným. Nehodu oznámíte písemně, telefonicky či online, případně se můžete stavit na některé z poboček své pojišťovny. V okamžiku, kdy jste poškozeným, počkáte, až vás kontaktuje pojišťovna viníka a vše s vámi vyřídí.
Mnohem komplikovanější situace nastává ve chvíli, kdy viník od nehody odjede. V takovém případě volejte policii a snažte se najít svědky události. Pořiďte si také vlastní fotky, které opět poslouží pro jednání s pojišťovnou.
- Zranění při nehodě - nárok na odškodnění. Za zranění při nehodě vám náleží odškodnění. Oslovte zdarma odborníky a získejte finanční odškodnění.