Patříte mezi milovníky kávy? Rozhodně v tom nejste sami. Každý nechcete několikrát denně běžet do kavárny pro svou oblíbenou kávu. Proto je nejlepší, když se ji naučíte připravovat doma. Existuje přitom hned několik velmi oblíbených technik, které můžete využít. Na každý z nich potřebujete jiný přístroj, ale s každým můžete vytvořit úžasnou filtrovanou kávu, latté nebo cappuccino.
Může kávu pít každý?
Zaručeně existují lidé, kterým káva nechutná nebo ji nemohou konzumovat ze zdravotních důvodů. Mnoho lidí si myslí, že káva v těhotenství je škodlivá a nebezpečná pro nenarozené dítě. To je velký omyl. Nastávající maminky se kávy vzdávat nemusí. Jen si musí dát pozor, aby káva nebyla příliš silná.
Moka konvička, french press a aeropress
Moka konvička je velmi populární. Mletou kávu nasypete do filtru. Vodu nalijete dolů do konvičky a uzavřete. Poté kávu jednoduše uvaříte na sporáku. Po pár minutách začne konvička syčet. Poté ji sundejte ze sporáku a vždy dbejte na to, aby v přístroji zůstala voda. Jestli chcete jednodušší způsob, vsaďte na french press. Nepotřebujete filtry. Stačí hrubě namletá káva, french press a horká voda. Kávu zalijte a po 4 minutách stlačte filtr. To je všechno.
Tento způsob je moderní a vznikl před několika lety. Jedná se o velmi jednoduché zařízení, které funguje podobně jako french press. Jeho velkou výhodou je, že si ho můžete vzít s sebou i na cesty, protože je malý a lehký. Funguje na principu pístu a potřebujete k němu jen pár základních věcí, a to:
- papírové filtry,
- 200 dcl vody o teplotě 90-93 stupňů,
- cca 16 gramů mleté kávy.
Jak správně uchovávat kávu?
Volba a skladování kávových zrn nebo mleté kávy je důležité pro její chuť. Skladování kávy není složité. Musíte jen pohlídat, že bude v suchu a ve tmě. Pořídit si můžete speciální dózy na kávu nebo se spolehnout na obal, ve kterém jste ji zakoupili. Ten by měl být správně upraven, takže ji nebudete muset přesypávat. To může totiž mleté kávě uškodit.
Zdroj obrázku: chuck hsu / Shutterstock.com