menopausa

menopausaMenopauza

U některých žen proběhne menopauza téměř bez příznaků. Pro ostatní existuje řada možností, jak přestat nepříjemné stavy, jako jsou návaly horka, střídavé nálady a noční pocení. Jednou z možností je hormonální terapie, ale velmi úspěšné mohou být i přírodní postupy. Důležité je vzít na vědomí, že menopauza není nemoc a nebude trvat věčně. Pokud jste právě v její moci, zkuste se bránit některým z následujících kroků.

Na pomoc povolejte sóju

Jezte denně 200 g tofu, sójového produktu, který obsahuje velké množství fytoestrogenů. Tyto živiny mají podobné i když mírnější účinky jako hormon estrogen, o němž je známo, že potíže při menopauze upravuje. Určité druhy fotoestrogenů, takzvané izoflavony obsažené v sójových produktech, přispívají ke zmírnění návalů horka a suchosti pochvy. Doporučené denní množství izoflavonů je 60 mg, což je dávka obsažená v 200 g tofu.

Nechutná-li vám tofu, doporučenou dávkou nahradí 50 mg izoflavonového doplňku denně. Obstarejte si výrobek, který obsahuje genistein a daidzein.

Dalším zdrojem fytoestrogenů jsou lněná semínka. Umelte je v mlýnku na koření nebo na kávu a 1 až 2 polévkové lžíce prášku přidejte do cereálií nebo jogurtu.

Stop návalům a pocení

Abyste zvládly návaly horka a noční pocení, užívejte čtyřikrát denně až 1 ml ploštičníku hroznatého ve formě tinktury, kterou pro lepší chuť můžete nakopat do zpola naplněné sklenice džusu nebo vody. Bylo zjištěno, že tato bylina pomáhá zvládat návaly horka snížením hladiny lutoinizačního hormonu (LH), který rozšiřuje krevní cévy a zahřívá tím kůži. Ploštičník má zřejmě i další blahodárné účinky. Jak potvrzují některé pacientky, snižuje také suchost pochvy, nervozitu a depresi. K dosažení co nejlepšího výsledku užívejte ploštičník šest týdnů a poté čtyři týdny vynechejte, než začnete znovu. Pak tedy stejný cyklus zopakujete: šest týdnů užívání a čtyři týdny pauza.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

Proti nočnímu pocení užívejte třikrát denně 3 až 15 kapek šalvějové tinktury nakapaných do zpola plného šálku čaje nebo vody. Rodové jméno této rostliny je Salvia, z latinského salvere (vyléčit) a extrakt z jejich listů se používá k léčení více než šedesáti různých zdravotních problémů. Rostlina má adstringentní účinky, které pomáhají zastavit nadměrné pocení během jediného dne.

Některým ženám pomáhá zmírnit výše popsané obtíže – návaly, noční pocení, změny nálad a suchost v pochvě – vitamin E. Doporučovaná dávka je 250 mg dvakrát denně – za bezpečnou dávku se považuje množství do 540 mg denně. Než ale začnete s pravidelným užíváním vitaminu E, určitě se poraďte s lékařem. To se týká především žen, které se léčí s cukrovkou a vysokým krevním tlakem, anebo těch, jimž se snadno dělají modřiny.

Návaly horka částečně zvládnete tím, že se budete oblékat do lehkých přírodních materiálů. A noste s sebou malý bateriový ventilátor, abyste se mohly kdykoli při návalu ochladit.

Dvacetiminutová ranní teplá lázeň u některých žen zabrání návalům horka na celý den.

Bez úsilí to nejde

Nejméně 20 minut denně se věnujte aerobnímu pohybu. Kromě toho že tato tělesná aktivity pomáhá zhubnout, přináší ženám v přechodu další pozitiva. Výzkumy dokazují, že každodenní energetický pohyb snižuje intenzitu návalů a nočního pocení, zlepšuje náladu i spaní a podílí se na vyrovnanosti hormonálních hladin. Zátěžové aktivity, například chůze a běh a posilovací cvičení navíc prospívají kostem.

Obrňte se trpělivostí

Už téměř 2000 let pomáhá ženám drmek obecný. Přípravky vyrobené z plodů tohoto stromu upravují hladinu progesteronu, která se během menopauzy výrazně snižuje. Drmek se účinně uplatní hlavně v boji proti masivnímu krvácení, které se u některých žen objevuje během perimenopauzy. Může pomoci i při jiných obtížích přechodu, například při návalech horka a depresi. Dvě 250 mg kapsle ráno a dvě večer zapijte vodou, anebo nakapte 30 kapek tinktury (1:3 ve 25 procentním alkoholu) do studené vody a vypijte. Buďte trpělivé: účinek se nedá očekávat dřív než za tři měsíce.

Úprava jídelníčku

Jestliže míváte návaly, nepijte alkohol, kávu a nejezte ostře kořeněná jídla. Mnohé z toho může návaly vyvolávat.

Abyste předešly řídnutí kostí – osteoporóze – měly byste denně získat z potravy dostatečné množství bílkovin. Potřebná denní dávka je v kousku kuřete, ryby nebo masa. Stačí když sníte porci velkou jako dlaň.

Denně užívejte doplněk obsahující 600 mg vápníku, 300 mg hořčíku a 800 MJ (mezinárodních jednotek) vitaminu D. Dobrým zdrojem vápníku jsou také mléčné výrobky, například v šálku odstředěného mléka je ho 300 mg.

Možná potřebujete lubrikant

Suchá pochva, důsledek ubývajícího estrogenu, stačí k tomu, aby ženu přešla chuť na sex, protože to bolí. Zkuste použít speciální lubrikační gely. Naopak se vyvarujte maziv olejových, například vazelíny. Výzkumy nasvědčují tomu, že olejová maziva neúčinkují tak dobře a při dlouhodobějším používání dokonce dráždí tkáň.

V čem je problém?

Formálně žena prodělá přechod, když se jí po celý rok neobjeví menstruace. Ovšem už v letech před menopauzou, nazývaných perimenopauza, produkují vaječníky méně pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu a ovulace je také méně častá. Toto hormonální kolísání může vyvolat řadu nepříjemných stavů, například návaly horka a noční pocení, suchost v pochvě, změny nálad, problémy se spánkem a neobvykle slabé nebo silné menstruační krvácení.

Potřebuji lékaře?

Menopauza samozřejmě není nemoc, je to určitý životní milník a u některých žen se dokonce dostaví bez nejmenších příznaků. Jiné může naopak potkat celá řada nepříjemností od mírných až po mimořádně obtížné. Když zaznamenáte změny v cyklu – například nepravidelné periody nebo neobvyklé krvácení – jděte k lékaři, aby posoudil, zda vaše příznaky souvisejí s menopauzou, nebo znamenají nějaké onemocnění. Stejné doporučení platí, objeví-li se potíže při močení. Lékař zjistí, jestli nemáte infekci v močovém měchýři, která se u žen trpících suchostí pochvy vyskytuje mnohem častěji. S lékařem je nutné se poradit, i když se nedostaví perioda, když dojde ke krvácení z pochvy mimo periodu nebo když se žena v přechodu prostě necítí ve své kůži. Ostatně každá žena by měla jít nejméně jedenkrát ročně na preventivní prohlídku ke svému gynekologovi.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno