Ať už patříte mezi věřící anebo se vás křesťanské tradice příjemně dotýkají, seznamte se s adventní dobou. Příprava očekávání velkých změn se pravidelně slaví již od 11. století. Trvá 4 týdny před Štědrým dnem. Moderní shon před vánočními svátky se potýká se stresem a hádkami. Přitom by to mělo být právě naopak. Lidé by si měli uvědomit, proč se advent slaví a jaký má význam.
Čas půstu a odříkání
Od první adventní neděle se dříve lidé postili a vyhýbali se radovánkám a zábavným událostem. Želená, bronzová, stříbrná a zlatá barva symbolizují každou ze čtyř z nedělí. Barvou adventu je fialová, třetí neděle se nese v duchu růžové, ta značí radost. Dříve museli lidé zvládnout všechny práce na poli a v zemědělství do adventu. Věnovali se jen domácím aktivitám, tedy většinou ženy. Tento čas byl zasvěcen odpočinku a přípravě na vánoční svátky.
Symbol adventu všichni známe
Tradiční adventní dekorací je adventní věnec vyrobený doma anebo koupený v obchodě. První svíčku zapalujeme mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Tři svíčky jsou fialové, jedna růžová. Fialová barva uklidňuje, nutí k zamyšlení a symbolizuje čekání na něco nového. Dříve se místo adventních věnců vily věnce z rostlin, myrty a podobně, 4. prosince si nezapomeňte utrhnout Barborku. Na vánoce rozkvetená větev přináší štěstí a svobodným dívkám svatbu.
Mikuláše milují hlavně děti
Večer před sv. Mikulášem chodí po domech anděl, čert a Mikuláš. Za pěknou básničku a písničku děti odmění sladkostí. Zlobivé děti dostanou pouze uhlí a brambory. Štědrost Mikuláše poznají vaše děti podle balíčku za oknem. Tento zvyk patří k tradičním, byla by škoda od něj upustit. Domy se pyšní jmelím, symbolizuje štěstí, plodnost a klid rodinného krbu. Nezapomeňte se pod jmelím políbit, jen tak vaše láska vydrží alespoň do příštích vánoc. Upečte si medové perníčky, adventní věnec, betlém či chaloupku z perníku. Začátek prosince patří adventnímu kalendáři a vánoční hvězdě.