Zatímco u nás je jasnou vánoční klasikou smažený kapr s bramborovým salátem, v mnohých jiných zemích je to především krocan. Pokud i vás láká jeho upečení, pojďme se podívat na jednoduchý recept, díky kterému ho zvládnete sami. Základem jsou samozřejmě dostatečně velké pekáče a plechy, a dále už si připravíme jenom ingredience, kde kromě krocana budeme potřebovat také slaninu, česnek, šunku, mandle, jablka a cibuli. To vše nakrájíme na větší kousky a necháme krátce zarestovat na pánvi, díky čemuž se uvolní příjemné chutě a suroviny pustí vodu.
Krocana omyjeme a okořeníme
V době, kdy se restuje zelenina, krocana důkladně omyjeme, usušíme a okořeníme solí a černým pepřem, a to jak na povrchu jeho kůže, tak i uvnitř. Následně do něho vložíme suroviny z pánve a můžeme ho vložit na plech a dát do trouby, která by měla výt předehřátá na 175 stupňů Celsia. Doba pečení je okolo 5 hodin, přičemž první 4 je vhodné mít pekáč zakrytý, a to jak samotnou poklicí, tak případně alobalem. Teprve v poslední fázi odkryjeme, aby pečený krocan získal zlatavou barvu a křupavou kůži.
Nezapomeňte ani na něco sladkého
A pokud byste chtěli danou netradičnost vašich Vánoc ještě lehce posunout dále, nezapomeňte ani na typický dezert, který se po chodu z krocana podává. Je jím dýňový koláč, který taktéž připravíte velmi snadno. Základem jsou ideálně kulaté pečící formy, nejlépe ty silikonové. Následně lehce povařte nakrájenou dýni, dokud nezměkne. Jakmile z ní bude hustší kaše, dochuťte ji skořicí, cukrem a citronovou šťávou. Poté už stačí z mouky, másla, prášku do pečiva a vody vytvořit těsto, kterým naplníte formu, nalijete vytvořenou dýňovou směs a můžete dát péct do vyhřáté trouby. Poté stačí přidat nasekané mandle a dokonalý koláč je hotov. Následně ho stačí dát za okno vystydnout, nakrájet na jednotlivé porce a podávat jako dezert.