Koupit si zcela nové auto je pro většinu z nás velmi drahá záležitost. Spousta lidí tvrdí, že již po odjezdu z výrobní linky auto zestárne a ztratí na své hodnotě. Nakupovat ojetý vůz ovšem není vůbec jednoduché, protože spousta prodejců si vůbec nebere servítky a snaží se jednoduše na prodeji vydělat co největší množství peněz. Osud zákazníka jde přitom logicky stranou. I proto je třeba si dát na všechna úskalí pozor. V čem tedy tkví problém a jaké existují nástroje pro ověření identity vozu?
Fakta hovoří jasně
Prakticky vždy je nákup ojetého auta do jisté míry rizikový. Potvrzuje to především skutečnost, že 50 % odcizených vozidel je znovu opraveno, přestříkáno a vráceno zpátky na trh! Až 42 % má stočený tachometr, takže jsou z hlediska míry provozu mnohem více opotřebované. Dalších 18 % automobilů má závady, jež se projeví při dokladovém nebo fyzickém prověření Cebia. Velkým nešvarem je omlazení vozů, které probíhá jednoduše, a to zfalšováním roku výroby.
Emoce nechte stranou
Jdete-li nakupovat ojeté auto, neměli byste se řídit vlastními pocity! Ty totiž rozhodně žádné problémy s motorem neodhalí. Mnohem důležitější je vědět, jak poznat stočené tachometry. Určitě si tedy auto pořádně prohlédněte, projeďte se a vyzkoušejte si jeho jízdní vlastnosti. Důležitý je i rozhovor s prodejcem, který byste ovšem měli brát s rezervou.
Efektivní kontrolní nástroje vám pomohou
K prověření původu ojetého vozu existuje hned několik nástrojů. Tím základním je propracovaný systém AUTOTRACER, který najdete na www.zkontrolujsiauto.cz. Efektivní kontrola vin kódu tímto nástrojem je naprosto jednoduchá. Stačí pouze zadat vin a ukážou se vám veškeré dostupné informace týkající se auta. Nákup budete poté realizovat až v případě, že bude všechno v pořádku a budou sedět i některé další věci, jež si prověříte na místě při fyzické prohlídce.