Život přináší mnohá příjemná, ale i bolestná překvapení. Někdo se nechá rád unášet na jeho vlnách a čeká, co mu přinese, věří, že to vždycky nějak dopadne. Jiný se spoléhá na své okolí, rodiče, stát a jen parazituje. A další má všechny své záležitosti pevně v rukách a nezaskočí ho různé životní peripetie, protože:
- si spoří na splnění svého snu, vlastní bydlení, auto, dovolenou,
- je pojištěn pro případ úrazu, pobytu v nemocnici, škody v domácnosti,
- ví, že jednou půjde do penze a důchod vyplácený státem mu nepokryje jeho potřeby,
- investuje a zhodnocuje volné finanční prostředky.
Jak začít?
Na stránkách ČSOB je připravena kalkulačka, na které si můžete vytvořit svůj životní plán. Do formuláře zadáte datum svého narození, měsíční příjmy a výdaje, výši úspor a svůj přístup k financím (velmi opatrný, opatrný, odvážný, velmi odvážný). Na grafu se pak dozvíte, o kolik se vaše finance zhodnotí při využití různých finančních produktů (spořící účet, životní pojištění, stavební spoření, investování do fondů atd.).
Rozdíly mezi investování a spořením
Oba způsoby zhodnocování peněz, spoření a investování, mají své výhody i své stinnější stránky. Ukládání menších (pravidelných) částek na spořicí účet se hodí jako finanční rezerva, která může být hned k dispozici, když se pokazí pračka, na dovolenou, na dražší sportovní vybavení. O výnosech se ale moc mluvit nedá. Výhodné spoření je stavební spoření se státní podporou s možností získání výhodného úvěru na bydlení. Po uplynutí vázací doby (6 let) je možné naspořené peníze + připsanou státní podporu využít na cokoli. Investování je mnohem riskantnější, při troše štěstí výnosnější, jednotlivé investiční fondy jsou různě rizikové. Vhodné je finanční produkty zkombinovat pro větší bezpečnost uložení peněžních prostředků. Zkuste si nejdřív projít pár tipů jak výhodně spořit a pak se rozhodněte.
- Spořící účty srovnání aktuálně - Jak vybrat ten nejlepší spořící účet se dozvíte zde
- Správce financí - Royfis - správce osobních financí nové generace
Finanční plán má složku příjmovou a výdajovou. Ale už i příjmy a výdaje mohou být řešeny samostatnými plány. V některých případech, například v podnikovém prostředí, bývají vytvářeny i plány podrobnější – kupříkladu pro konkrétní typy výdajů, nebo příjmů. Příkladem takovýchto dílčích plánů může být plán investic, plán odpisů a podobně. Vytváření finančního plánu potom završuje a spojuje tyto dílčí plány z pohledu výnosnosti a rizik.