Léčivé rybičky

Léčivé rybičkyV mnohých vzbuzují odpor, jiní na ně nedají dopustit. Ve výlohách thajských salonů často uvidíte lidi máčící si nohy v akváriu. nechávají se okusovat malými rybičkami, které údajně léči. Víte, že tuto terapii se můžete dopřávat i doma?

Přezdívá se jim doktor Ryba. Umí totiž zmírňovat příznaky lupénky a mnoha dalších kožních onemocnění. Nemusíte se jich bát. „Oďobávání“ rybkami nemá na rozdíl od léku vedlejší účinky. Budete-li se o ně dobře starat, odvděčí se vám za to příjemnou pedikúrou.

Jak začít

Jsou nenáročné, vcelku odolné a nevyžadují nijak extrémně jemné zacházení. Potřebují podobné podmínky pro chov jako běžné akvarijní rybky. Potřebují podobné podmínky pro chov akvarijní rybky. Základem je kvalitní akvárium, případně jiná nádrž. Její velikost záleží na vašich možnostech i požadavcích. Pokud si chcete rybičky pořídit jen pro „ozobávání“ nohou či rukou, postačí větší nádoba, do které umístíte 50 až 100 rybiček. Plánujete-li se do lázně nořit celí, počítejte s velkou nádrží a přibližně dvěma stovkami kusů.

Dno pokryjte hrubým pískem. Můžete nainstalovat i rostliny či nějaké úkryty, které rybičky mají v oblibě. Počítejte s tím, že jedna rybka potřebuje k životu 10 litrů vody. Měla by být tvrdší, nechlorovaná, provzdušněná a s nízkým obsahem dusíku. Proto není vhodná čerstvá voda z vodovodu. Pořiďte si tedy výkonný filtr a čerpadlo. protože rybky pocházejí z teplých vod, je třeba udržovat teplotu kolem 26 až 30 stupňů. Kvůli vyšší teplotě se ale rychleji odpařuje, tak je nutné ji stále doplňovat.

Garra rufa – říká se jim ryby, které léčí.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

léčivá rybka na lupénku
Garra rufa

Malé kaprovité rybky pocházejí z termálních pramenů v tureckém Anatolu poblíž města Kangal. Údajně z tlamiček vylučují hojivé látky a instinktivně vyhledávají nemocné části pokožky. Přežívají i v extrémně teplé vodě, která je velice chudá na potravu. Traduje se, že si proto jako zdroj obživy našli y odumřelou kůži lidí, kteří se koupali v pramenech, čímž jim pomáhaly zbavit se mnoha kožních neduhů, včetně lupénky.

Jednu rybu seženete od chovatelů za 30 až 50 korun. Zřízení jednoduché nádrže s přibližně dvěma stovkami kusů vás vyjde na 12 až 15 tisíc korun. Tím to ale nekončí. Počítejte, že vás něco stojí i samotná údržba, která je o něco složitější než u klasické akvaristiky. Vše záleží na tom jakou máte techniku. Je třeba pozorovat detaily, jako je třeba vodní kámen, usazeniny na dně akvária. Musíte samozřejmě i čistit filtry a hadice. vytvoříte-li rybkám vhodné prostředí, mohou se dožít i deseti let. Dospívají v půl roce života, kdy se začínají třít a je tedy možné je rozmnožit.

Rybičky krmte běžným krmivem pro akvaristiku. Stačí jim ho nasypat dvakrát denně. Ale nečiňte tak před vlastní lázní. To by se pak moc nečinily.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno