bylinka máta peprná

bylinka máta peprná

Mísa plná máty vyložená vedle pokladny oblíbené pizzerie, má svůj účel. Bylinka příjemně zakončí jídlo a alespoň na chvíli osvěží dech.

Ve správně formě máta peprná (Mentha piperita) bojuje proti špatnému trávení a omezuje nadýmání a větry.

Ale tato bylina není jen ideální zákusek pro lepší trávení, má léčivé síly, jejichž moc si ani neumíme představit.

Ochrana střev

Máta peprná patří mezi nejlepší bylinky na problémy s trávením a bolestmi břicha. Obsahuje oleje, zejména mentol a menton, které uvolňují hladké svaly trávicí soustavy a potlačují křeče. Britští gastroenterologové zkoušeli nastříkat ředěný mátový sprej na endoskop (trubičkový nástroj, který používali při kolonoskopii) a zjistili, že bolestivé stahy ustaly za méně než půl minuty

Díky schopnosti potlačovat křeče může máta poskytnout přirozenou úlevu při syndromu dráždivého tračníku, onemocnění způsobujícím nepředvidatelné křeče, poruchy trávení a střídavé záchvaty zácpy a průjmu.

Ve studii prováděné v Tchaj-wanu došlo u pacientů, kteří dostávali 13 – 30 minut před jídlem kapsle s mátovým olejem, k významnému omezení nadýmání a plynatosti. V některých případech se bolesti břicha ztlumily nebo zcela zmizely.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

Lékaři zajímající se o bylinné léky doporučují mátu na podporu léčby mnoha problému:

Větry Máta prospívá trávení a může vám tak pomoci i od nadýmání

Žlučové kameny Předběžné důkazy z výzkumu naznačují, že máte pomáhá rozpouštět žlučové kameny a mohla by případně snížit potřebu chirurgických zákroků.

Nauzea Máta mírně znecitlivuje žaludeční sliznici a omezuje lehkou nevolnost

Žaludeční vředy Máta může přinést úlevu od bolesti a podpořit hojení. (Pozor! Neužívejte mátu, pokud vás často pálí žáha. Máta může uvolnit jícnový svěrač, který brání návratu koncentrovaných žaludečních kyselin do jícnu.)

Proti ucpanému nosu a bolestimáta bylinka

Ať se už rozhodnete pít mátový čaj, nebo vdechovat aromatickou vůni máty, zjistíte, že tato bylina účinně snižuje překrvení, ředí hlen a omezuje zánět v nose. Může dokonce zmírnit příznaky jako stažení průdušek a zúžení dýchacích cest, které provázejí astmatické záchvaty.

Pokud vás často bolí hlava. Zkuste si vklepat trošku zředěného mátového oleje na čelo a spánky. Jeho účinnost proti bolestem hlavy naznačila i jedna menší studie, které se zúčastnilo 32 pacientů s tímto problémem.

Mentol v mátě má výraznou schopnost tlumit bolest. Každý sportovec by měl mít po ruce trošku mátového oleje (nebo mentolové masti), aby si jej mohl vtírat do bolavých svalů.  Samotný mátový olej je však příliš silný, takže stačí smíchat pár kapek s jednou lžíci neutrálního oleje, například slunečnicového nebo olivového.

Díky tlumícím účinkům je máta užitečná také při bolestech zubů.

Máta stejně jako řada esenciálních olejů zabíjí některé viry a bakterie. Přidejte pár kapek mátového oleje do sklenice vody a získáte mátovou antibakteriální ústní vodu. Jedna nebo dvě kapky oleje kápnuté na jazyk osvěží dech. (Pozor! nepoužívejte vnitřně víc než toto malé množství. Nejenže by vám mohlo být špatně od žaludku, i pár lžiček oleje může mít osudné důsledky. Máta je nevhodná pro děti mladší 12 let.)

Čas na šálek čaje

Většina lidí má ráda vůni a osvěžující chuť mátového čaje. Jeden dva šálky denně vám přinesou úlevu od zažívacích problémů nebo jim předejdou. Můžete taky mezi jídly užívat kapsle (dodržujte pokyny výrobce). Kapsle projdou žaludkem nestrávené a k natrávení dojde až ve střevě. Můžete také přidat deset až dvacet kapek mátové tinktury, mnohem slabší než olej, do sklenice vody a pít dle potřeby.

Na co máta pomáhá?

bolest zubů, bolesti hlavy, bolesti nohou, chrápání, mastná pleť, nauzea, peptické vředy,  poštípání a pobodání hmyzem, ranní nevolnost, spálení sluncem, syndrom dráždivého tračníku, špatné trávení, tělesný pach, větry, zánětlivá onemocnění střev

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno