Marihuana se řadí mezi skupinu opoidů, nazývanou kanaboidy. Marihuana je směs listů, větviček, semen, květů a palic, v kvalitnějším zboží převládají palice. Podíl účinných látek se obvykle pohybuje mezi 1% až 15%. Kvalitní marihuana tak trochu lepí a má charakteristickou, relativně příjemnou vůni. Kanaboidy jsou přírodní drogy z konopí, patří mezi látky s halucinogenním účinkem. Domovem konopí jsou Himaláje, rozšířené je v Indii, ale rostlina roste i v mírném pásu. Nejznámější v souvislosti s pěstováním pro psychotropní efekt jsou Cannabis sattiva a Cannabis indica.
Nejaktivnější psychotropní látkou v kanaboidech je delta-9-trans-tetrahydrocannabinol (THC). Účinek je zprostředkován vazbou na specifické receptory pro endogenní kanabionidy, které způsobují euforii a uvolnění. Vnější přívod THC vytědňuje endogenní látky z vazby na kanbinoidní receptory a při dlouhodobém užívání vede k útlumu jejich produkce.
Konopí je z hlediska produkce a obchodování nejrozšířenější nelegální drogou. V Evropské unii je nejčastěji užívanou nelegální látkou, celoživotní prevalence se odhaduje na 10-20 %, nejvýznamnější je užívání ve věkové skupině 15-24 let.
Účinky
Intoxikace, kromě koncentrace a složení drogy, závisí na setu a settingu, podobně jako u jiných halucinogenů. Hlavními očekávanými efekty jsou zklidnění, euforie, veselost a zostření smyslového vnímání.
Průběh intoxikace má obvykle několik fází:
- Počáteční symptomy zahrnují sevřenost a úzkost (spíše u nezkušených uživatelů).
- Hlavním očekávaným účinkem jsou pocity zklidnění, euforie a blaženosti. Častý je neodůvodnitelný, neutišitelný smích a zostření smyslových vjemů.
- Při odeznění účinku se dostavuje často zmatenost, únava a otupělost.
Nežádoucí účinky marihuany
Krátkodobé nežádoucí účinky
- sucho v ústech, hlad
- změna vnímání času, poruchy krátkodobé paměti, stavy zmatenosti
- nepříjemné obsedantní myšlenky
- zhoršení jemné motoriky
- zhoršení úsudku, pozornosti, prodloužení reakčního času v době intoxikace (přetrvává 24 – 48 hodin po jejím odeznění)
- intoxikace s úzkostným rázem až panická ataka
- psychotické prožitky, halucinace
- akcelerace srdeční frekvence
Dlouhodobé nežádoucí účinky
- denní užívání s sebou nese pomalost, hloubavé se zabývání detaily a poruchy krátkodobé paměti
Pozitivní účinky marihuany
Vědecké práce provedené v posledních letech poukazují na to, že se kanabinoidní receptory nacházejí v centrální nervové soustavě a mnoha periferních tkáních včetně imunitního, reprodukčního a zažívacího systému, v sympatetických gangliích, hormonálních žlázách, tepnách, plicích a srdci, v oku a v kostech, zažívacím ústrojí a v pokožce. Předpokládá se, že se tento seznam v příštích letech ještě rozšíří a tím se i otevře cesta k výzkumu léčebných účinků kanabinoidů u dalších nemocí.
Marihuana se v oblasti medicíny používá jako účinné analgetikum, rovněž má detoxikační účinky a neuroprotektivní účinky. Je ověřeným pomocníkem při léčbě Alzheimera a Parkinsonovy nemoci.
V posledních letech se nezkoumají účinky jen se souvislostí s nádorovými onemocněními, jak to bylo dříve, ale také pro léčbu dalších onemocnění, jako u Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy.