marihuana

 

Marihuana se řadí mezi skupinu opoidů, nazývanou kanaboidy. Marihuana je směs listů, větviček, semen, květů a palic, v kvalitnějším zboží převládají palice. Podíl účinných látek se obvykle pohybuje mezi 1% až 15%. Kvalitní marihuana tak trochu lepí a má charakteristickou, relativně příjemnou vůni. Kanaboidy jsou přírodní drogy z konopí, patří mezi látky s halucinogenním účinkem. Domovem konopí jsou Himaláje, rozšířené je v Indii, ale rostlina roste i v mírném pásu. Nejznámější v souvislosti s pěstováním pro psychotropní efekt jsou Cannabis sattiva a Cannabis indica.

 

Nejaktivnější psychotropní látkou v kanaboidech je delta-9-trans-tetrahydrocannabinol (THC). Účinek je zprostředkován vazbou na specifické receptory pro endogenní kanabionidy, které způsobují euforii a uvolnění. Vnější přívod THC vytědňuje endogenní látky z vazby na kanbinoidní receptory a při dlouhodobém užívání vede k útlumu jejich produkce.

Konopí je z hlediska produkce a obchodování nejrozšířenější nelegální drogou. V Evropské unii je nejčastěji užívanou nelegální látkou, celoživotní prevalence se odhaduje na 10-20 %, nejvýznamnější je užívání ve věkové skupině 15-24 let.

Účinky

Intoxikace, kromě koncentrace a složení drogy, závisí na setu a settingu, podobně jako u jiných halucinogenů. Hlavními očekávanými efekty jsou zklidnění, euforie, veselost a zostření smyslového vnímání.

Průběh intoxikace má obvykle několik fází:

 1. Počáteční symptomy zahrnují sevřenost a úzkost (spíše u nezkušených uživatelů).
 2. Hlavním očekávaným účinkem jsou pocity zklidnění, euforie a blaženosti. Častý je neodůvodnitelný, neutišitelný smích a zostření smyslových vjemů.
 3. Při odeznění účinku se dostavuje často zmatenost, únava a otupělost.

Nežádoucí účinky marihuany

Krátkodobé nežádoucí účinky

 • sucho v ústech, hlad
 • změna vnímání času, poruchy krátkodobé paměti, stavy zmatenosti
 • nepříjemné obsedantní myšlenky
 • zhoršení jemné motoriky
 • zhoršení úsudku, pozornosti, prodloužení reakčního času v době intoxikace (přetrvává 24 – 48 hodin po jejím odeznění)
 • intoxikace s úzkostným rázem až panická ataka
 • psychotické prožitky, halucinace
 • akcelerace srdeční frekvence

Dlouhodobé nežádoucí účinky

 • denní užívání s sebou nese pomalost, hloubavé se zabývání detaily a poruchy krátkodobé paměti

Pozitivní účinky marihuany

Vědecké práce provedené v posledních letech poukazují na to, že se kanabinoidní receptory nacházejí v centrální nervové soustavě a mnoha periferních tkáních včetně imunitního, reprodukčního a zažívacího systému, v sympatetických gangliích, hormonálních žlázách, tepnách, plicích a srdci, v oku a v kostech, zažívacím ústrojí a v pokožce. Předpokládá se, že se tento seznam v příštích letech ještě rozšíří a tím se i otevře cesta k výzkumu léčebných účinků kanabinoidů u dalších nemocí.

Marihuana se v oblasti medicíny používá jako účinné analgetikum, rovněž má detoxikační účinky a neuroprotektivní účinky. Je ověřeným pomocníkem při léčbě Alzheimera a Parkinsonovy nemoci.

V posledních letech se nezkoumají účinky jen se souvislostí s nádorovými onemocněními, jak to bylo dříve, ale také pro léčbu dalších onemocnění, jako u Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno