longboarding

longboardingAčkoliv longboarding je sportem známým zhruba 25 let, k nám se naplno rozšířil až před několika lety. Abychom však byli konkrétní, vznik tohoto odvětví je datován do roku 1989. Je jasné, že právě longboard se vyvíjel z běžného skateboardingu, který s ním šel dlouhou dobu ruku v ruce.

Samotný longboard byl ale od počátku oproti klasickému skateboardu jiný, a to hlavně pro svůj tvar či délku. Ta se pohybuje okolo 1 metru, přičemž samozřejmě existují jak delší, tak i kratší varianty. Šířka longboardu je poté v rozmezí mezi 23 – 30 centimetrů.

Jiná jsou samozřejmě i použitá kolečka, která bývají z měkčích materiálů, a to aby lépe držela na povrchu, nejčastěji samozřejmě asfaltové silnici, na které se jezdí. Ty podobně jako u skateboardu jsou umístěné na trucky, které jsou ve spodní části namontovány k samotnému longboardu. V tomto směru je nutno dodat, že trucky u longboardu jsou často invertní, což umožní snadnější ovladatelnost, zvláště potom zatáčení.

Počátky v Čechách byly různé

A v době, kdy byl tento sport v USA na výsluní, se v Čechách teprve začínaly objevovat první náznaky začátků. Vše hlavně díky mnoha videím, které se stávaly dostupnějšími, a tak k tomuto sportu přiváděly více a více lidí. Ostatně jak říká dvacetiletý longboardista Honza Tomšů z Kamenice: „Nejdříve sem koukal na různá videjka, které mě zaujali a v roce 2010 jsem si konečně pořídil svůj první longboard, a i když to bylo levný a nekvalitní prkno, tak mě dost naučilo“

Komunita tlačila a tlačí současné jezdce stále dopředu

Jak Honza druhým dechem dodává, celkovému rozvoji u nás rozhodně napomohla samotná komunita longboardistů, která je velmi přátelská. Samozřejmě právě ona se snaží začínající ridery neustále posouvat a tlačit kupředu, což se projevilo i na Honzových začátcích: „Nebyl jsem sám tady od nás, koho to lákalo, a tak si je z naší party pořizovalo víc a víc lidí. Bylo to dobré v tom, že když vás jezdí víc, máte větší snahu se učit a když se jednomu do něčeho nechce, tak se překoná, aby se vyrovnal ostatním. Ze začátku šlo jenom o to dostat to do nohy, pak už se cítíte víc jistí a můžete zkoušet různé triky. Vždy když někdo přišel s novým trikem, tak se zkoušelo a zkoušelo.“

longoarding
Jan Tomšů na longboardingu (Foto: © Martin Tomšů)

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

Jak je to s bezpečností?

Jelikož je jednou z královských a progresivních disciplín longboardu downhill, je jasné, že to vyvolává i četné otázky s ohledem na bezpečnost. Samozřejmě na uzavřeném kopci se není třeba čeho bát. Jak je to ale v běžném provozu? I na to nám Honza poskytl odpověď: „Downhill se zdá být pro auta nebezpečný, ale když jezdec není úplnej magor, tak vám pod auto nevlítne. Mnohem horší je když kolem nás lidi projíždí a troubí -, vždyť na longu se dá bez problémů chovat třeba jako na kole, prostě stačí umět brzdit. Důležitá je také výbava. Nutností je určitě helma, a pak už je na vás, jaké chrániče použijete.“

Jaké jsou konkrétní disciplíny

Pojďme na pár chvil odbočit a představme si tedy ty hlavní disciplíny, které tak umožní longboardistům se naplno v tomto odvětví realizovat.

  • Downhill  Jak jsme zmínili, jedná se o královskou a nejprogresivnější disciplínu. Zjednodušeně řešeno se jedná o sjezd, a to na kopcích, které mají stupeň sklonu více než 10 stupňů, kdy lze dosáhnout rychlosti i 60 kilometrů v hodině.
  • Freeride  Jedné se o jízdu podobnou jako downhill, pouze s tím rozdílem, že se jezdí méně náročné kopce, a i rychlost není natolik markantní. Ideální variantou jsou dlouhé táhlé kopce, které tak poskytnou skvělé možnosti, jak si dokonale osvojit i samotnou techniku.
  • Sliding  Jak napovídá již sám název, hlavní roli zde hraje smyk, a to samozřejmě řízený, s použitím rukou. Na první pohled se jedná o velmi efektní disciplínu, u které jsou třeba nejenom zkušenosti a speciální longboard, ale také správný přenos váhy a samotného těžiště těla.
  • Dancing  Tato disciplnína má pravděpodobně nejblíže k samotnému skateboardu, jelikož umožní longboardistům předvádět řadu točivých a elegantních pohybů, ideálně kombinovaných při jízdách z mírných kopců, ale i na rovném povrchu.

Jak je to v České republice se závody?

longboarding
Jan Tomšů (Foto: © Martin Tomšů)

Rozhodně se konají, a to mnohem častěji, než tomu bylo dříve. Samotný Honza Tomšů zavzpomínal na ten svůj první, který byl pravděpodobně důvodem, proč se tomuto sportu věnoval ještě intenzivněji, než tomu bylo dříve: „První závod, kterého jsem se zúčastnil, byl v září roku 2012 v Praze v ulici Pobělohorská, a všichni tři od nás z Kamenice se dostali do první desítky. To tady u nás longboarding v podstatě teprve začínal a my jsme se snažili nebýt pozadu.“ … „o ceny mi nikdy nešlo, spíš se potkáte s partou dobrých lidí a ta atmosféra z vás dostane nejlepší výkony. Rádi jsme se vždy s klukama sešli a jezdili třeba skoro celý den. Byli doby, kdy jsme nedělali nic jiného a každý den jsme jezdili a jezdili“

Závody i relax

A co je pro longboarding charakteristické? Nejenom závody a poměřování se s ostatními, ale ten pocit volnosti, při které jedete kopec, musíte zcela vypnout, a soustředit se pouze na vaši jízdu. Jak dodává i Honza, v tom je longboarding například dobrým pomocníkem, jak se zbavit stresu a netradičním způsobem nechat hlavu a mysl odpočinout.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Autor: mpk, Foto: Martin Tomšů

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno