Objednali jste si svou první 3D tiskárnu, úspěšně jste ji sestavili, a chystáte se poprvé tisknout? Nebo teprve nad pořízením 3D tiskárny domů uvažujete, ale nejste si jisti, jak moc složité je s 3D tiskárnou zacházet? Tak či tak vám určitě přijde vhod jednoduchý postup, kde v pěti krocích popisujeme, jak 3D tiskárnu používat.
1.Vytvoření 3D modelu
V současné době máte několik možností. Buď jste dostatečně technicky zdatní a zvládnete si navrhnout ve speciálním programu svůj vlastní 3D objekt, nebo si ho můžete stáhnout zdarma či za malý poplatek z různých on-line knihoven. Velmi obsáhlou databázi objektů naleznete například na webu Thingiverse.com. V drtivé většině případů se bude jednat o soubor s příponou „*.stl“.
Tím však příprava modelu nekončí, neboť tiskárna není schopna soubor v tomto formátu zpracovat. Je nutné použití programu, který data „přeloží“ do jazyka 3D tiskárny. Na mnoha webech je doporučován program Ultimaker Cura, jehož ovládání je poměrně jednoduché a intuitivní. Do tohoto programu je nutné zadat informace o typu tiskárny, teplotě tavení materiálu, teplotním nastavení podložky, přesnosti tisku (tloušťce vrstev) atp. Po provedení konverze můžete soubor uložit na SD kartu a vložit ji do 3D tiskárny.
2.Příprava tiskárny
Při přípravě tiskárny dbejte zejména na správné seřízení podložky. Tryska musí být v takové poloze, aby mohla přesně tisknout první vrstvu na podložku. Pokud by byla příliš vysoko, první vrstva se k podložce nepřilepí. Následujícím krokem je předehřátí trysky a podložky. Každý materiál vyžaduje jiné teplotní nastavení. Zjistíte jej buď na krabici od 3D struny nebo na různých stránkách, které se specializují na 3D tisk. Aby první vrstva tisknutého objektu dobře držela na podložce, je možné ji lehce potřít běžným kancelářským lepidlem na papír v tyčince, které po tisku z podložky hravě odstraníte.
3. Průběžná kontrola tisku
Po spuštění tisku od tiskárny rozhodně ihned neodcházejte. Zkontrolujte, zda na podložce dobře drží první vrstvy a zda se nemění nastavení teplot. Ujistěte se také, že nedošlo k zamotání tiskové struny. V této chvíli již můžete od tiskárny odejít. Pro jistotu však provádějte průběžné kontroly, aby tiskový proces proběhl bez obtíží.
4. Dochlazení tiskárny
Po dokončení tisku je nutné buď automaticky nebo manuálně vypnout vyhřívání podložky. Tiskárnu posléze nechte dostatečně dlouhou dobu vychladnout. Většina tiskáren má v sobě k tomuto účelu zabudované větráčky.
5. Odebrání hotového 3D modelu z podložky
Po vychladnutí podložky můžete objekt bezpečně odebrat z podložky. Dobře funguje ostrá špachtle, která se opatrně vsune pod první vrstvu. Mnohé materiály, které 3D tiskárny používají (takzvané filamenty), lze velmi dobře povrchově upravovat, případně i barvit. Svůj model tedy můžete tímto způsobem k dokonalosti.
TIP: Pořád váháte nad tím, jestli vám taková tiskárna k něčemu bude? Tady si přečtěte důvody, proč začít doma 3D tiskárnu používat.