Denně se po celém světě přepraví neuvěřitelné množství malých, větších i obrovských zásilek. Nabídka přepravních i dalších logistických služeb se neustále rozšiřuje a je na každém, aby si vybral nejvhodnější variantu. To oceňují hlavně firmy, protože je dost rozdíl, pokud posíláte jeden balík, nebo několik set zásilek měsíčně.
Obal
Na malé zásilky se obvykle používají různé typy obálek od klasických přes bublinkové až po speciální kartonové obálky. Dalším oblíbeným materiálem jsou krabice, nejčastěji z kartonu, které se vycpávají bublinkovou fólií, plastovými sáčky se vzduchem, nebo papírem, aby přepravovaný obsah v krabici neposkakoval. Na velké archy papíru, například s architektonickými nebo výtvarnými návrhy, případně pro projektovou dokumentaci lze použít tubusy.
Atypické tvary, jakými mohou být třeba reklamní maskoty, různé poutače či stánky, ale také kola, sportovní vybavení atd., mohou být přepravovány i ve speciálních taškách či pytlech, většinou z hrubé látky. Jak krabice, tak i nestandardní obaly či dokonce volně ložené zboží lze umístit na europaletu. Zásilka je obvykle ještě obalena fólií, aby z palety nespadla.
I na balení zásilek si můžete najmout specialisty, kteří přesně vědí, po jakém obalovém materiálu sáhnout. V takovém případě nemusíte obaly nikde shánět, dostanete ho v ceně služby, ale pokud si chcete vše nabalit sami, na internetu najdete hodně specializovaných webů i jednotlivých firem, které různé typy obalů nabízejí.
U každého přepravce (včetně pošty) si předem zjistěte maximální rozměry obálky či jiného obalu. Pokud předepsaný rozměr překročíte, může se stát, že ji k přepravě vůbec nepřijme. To samé platí o nejvyšší přípustné váze jednoho kusu.
Kontaktní údaje
Kurýrní služby, ale i tradiční Česká pošta většinou požadují nejen klasickou adresu dodání, ale také kontaktní osobu a její telefon, a to kvůli dohodě o termínu předání zásilky. Adresu uvádějte pokud možno co nejpřesněji, včetně doplňujících informací. To může být třeba poznámka o nefungujícím zvonku nebo pracovní době, jedná-li se o firmu. Nezapomínejte ani na údaje o odesílateli, opět včetně telefonního kontaktu pro případ nějakých doplňujících dotazů nebo problémů s předáním zásilky. Uvádějte ale je ta telefonní čísla, která někdo skutečně zvedne, jinak přepravci zbytečně zkomplikujete život.
Výběr přepravce
Ne každý se hodí pro všechno. Hledejte a porovnávejte jednotlivé nabídky. Neškodí si zjistit i bližší informace o firmě na jejím webu, případně reference od svých známých či obchodních partnerů. Kvalitní přepravce má na svém webu podrobné informace, včetně toho, jaké automobily používá, kdy je možno přepravu objednat a jak přepravce kontaktovat. Pro kalkulaci si vždy připravte rozměry a váhu zásilky a také místo určení. Nemusíte se spoléhat jen na velké nadnárodní společnosti. Zejména pro tuzemskou přepravu můžete získat daleko lepší podmínky u menších specializovaných firem, jako je například RJ logistic. Kromě přepravy si zde může objednat i pojištění přepravovaného zboží a díky moderní komunikaci s jednotlivými vozy mít kdykoli k dispozici informace o poloze vaší zásilky.