Obloha v šedavě bílém odstínu nedává slunečnímu svitu sebemenší prostor k zaujmutí výsadní pozice. Teploty balancující okolo bodu mrazu a zkrácené dny na úkor prodloužených nocí nenechají nikoho na pochybách, že na dveře klepe zimní sezóna. Nedostatek světla způsobuje deprese a navíc jsme vystaveni zvýšenému riziku onemocnění.
Angína, chřipka a nově i koronavirus se připravuje k útoku a záleží jen na vitalitě a odolnosti imunitního systému. Je tedy třeba sáhnout po účinném zdroji vitamínů, který by nám imunitu posílil a snížil tak pravděpodobnost nákazy.
Existuje spousta aspektů, kterými si lze pomoci, ovšem králem zimní sezóny a vitamínovou bombou se pravidelně stává kysané zelí. Jedná se o cenově dostupnou potravinu, která nejen skvěle chutná, ale dokáže i léčit zdravotní komplikace v rozvinutém stádiu. Léčivé benefity šťávy z kysaného zelí jsou známy po celá staletí, proč se tedy o tento cenný zdroj vlákniny a vitamínů ochuzovat?
Pojďme se společně podívat na 4 důvody, proč by nemělo chybět ve vašem jídelníčku.
Jak kysané zelí vzniká?
Kysané zelí vzniká za pomocí přirozené přírodní reakce známé pod označením mléčné kvašení. K aktivaci procesu je třeba strouhané zelí a hrst sole. O vše se následně postará sama příroda. Po několika týdenním odpočinku pak získáte cennou kysanou pochoutku bohatou na vitamíny C, B, E, K vlákninu a minerální látky.
Kysané zelí silná prevence proti rakovině
Kysané zelí je bohaté na látky chránící organismus před vznikem nežádoucího dělení buněk. Musíme však zdůraznit, že ve vařené ani sterilované podobě se tyto látky nenacházejí. Nejlépe, když si ho tedy vyrobíte doma sami. Moderní výzkumy potvrzují, že pravidelná konzumace kysaného zelí je efektivní ochranou před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu.
Nekompromisní ochránce – zelná šťáva z kysaného zelí
Při výrobě kysaného zelí získáte i další nedocenitelný vedlejší produkt mléčného kvašení a tím je šťáva z kysaného zelí. Ta navíc obsahuje glykosidy, kyselinu mléčnou, fosfor, vitamin A nebo vápník v přirozené přírodní podobě. Konzumace napomáhá hojit záněty v trávicím ústrojí, čistí krev při kožních chorobách a v neposlední řadě alkalizuje žaludeční šťávy. Doporučuje se tedy například při ranních nevolnostech v průběhu těhotenství, ale i při léčbě hemeroidů. Pozitivní účinky se dostavují po několika týdnech užívání denní doporučené dávky mezi 100 až 150 ml před jídlem.
Jak vybrat správné kysané zelí?
Pokud se rozhodnete koupit kysané zelí v obchodním řetězci, dávejte si pozor, ať vás nesvede z cesty reklamní marketing nebo cena. Ve většině produktů se tyto cenné látky nenacházejí. Dodržujte proto následující pravidla a vyvarujte se špatného výběru.
Zelí kupujte výhradně z chladícího pultu a vždy si zkontrolujte, zda nebylo sterilováno – znehodnoceno. Nesmí být tepelně upravené a za žádných okolností obdařeno nápisem ve slaném nálevu. Kvalitní kysané zelí bude obsahovat jen zelí, kmín, hořčičné semínko a sůl. Voda, ocet nebo cukr není známkou kvalitního produktu.