Máte doma kotel, který má potíže s příliš vysokými emisemi? Od roku 2022 se s ním budete muset rozloučit, a to pod rizikem velké pokuty. Poohlédněte se proto po svém novém pomocníkovi už před touto lhůtou a vybírejte tak, aby byl schopen spalovat i dřevěné pelety.
A proč právě je? Kvalitní levné pelety totiž dokáží vytopit malý byt i velký rodinný dům za velmi příznivou cenu. Jde o biomasu, takže se vyrábějí jen ze 100 % dřeva. A jak poznat ty, které vám budou skutečně vyhovovat po všech stránkách?
Kvalitní pelety rozeznáte opravdu snadno
Především chtějte takové, které se vyrábějí ze 100% dřeva. Ale pozor, toto dřevo musí být navíc i odkorněné. Jedině tak získáte velmi vysokou výhřevnost a užitnost. Říkáte si, že takové pelety nelze sehnat, protože u nich vzhledem k dodávanému tvaru musí vždy nějaké menší procento objemu tvořit lepidlo nebo pojidlo?
Pak jste ještě nejspíše nenarazili na špičkové produkty ve své třídě. Ty totiž ke spojování dřevěných pilin používají výhradně vysoký tlak ve speciálně sestaveném lisu. Opravdu nic jiného než dřevo v nich tedy nenajdete.
Jak si spočítat množství, které budete potřebovat
Většinou se na obalu pelet dočtete, jakému množství dřeva odpovídají. Například jejich velké sestřičky brikety, které opravdu vypadají jako velká dřevěná polena, nahradí v množství jedné tuny hned tři metry krychlové dřeva. Je to zejména kvůli jejich vyšší výhřevnosti a díky tomu, že vydrží hořet asi pět hodin.
Menší pelety samozřejmě takovou výdrž nemají. Pokud si ovšem k vytápění pořídíte automatické kotle, pak se o vše postarají zcela automaticky a bez vaší asistence. Samy si nadávkují potřebné množství paliva, a přitom neustále hlídají požadovanou teplotu v místnosti. A co je vaší starostí? Pouze 2-3x týdně doplnit prázdnou násypku novými peletami. Je to zcela čistý a bezprašný proces, s vytápěním dřevem nebo uhlím se proto něco takového nemůže rovnat.
A údržba takového kotle? Ta je také snadná. Můžete si připlatit za automatické odpopelnění, nebo ho jednou týdně vyčistit ručně. Nic dalšího není třeba.
Jak je to s cenou za pelety
Pokud se podíváme do statistik, pak zjistíme, že je vytápění peletami oproti stále oblíbené elektřině nebo plynu přibližně dvakrát levnější. To jsou desítky tisíc, které můžete v rodinném rozpočtu uplatnit zcela jinak. A takto budete šetřit každou zimu, kdy si peletami zatopíte.
A kde je skladovat? Jsou baleny v pytlích, takže se k nim nedostane vzdušná vlhkost. Ty uzavřené proto do svých útrob klidně schová zahradní domek nebo altán. Ale mít je můžete třeba i doma. Musíte si být jen jistí, že se k nim za žádných okolností nedostane voda. Nic jiného není třeba.