Pupínky a černé tečky neničí sebevědomí jen puberťákům, byť akné trápí asi 80 procent mladých lidí. Ani dospělost není zárukou krásné a čisté pleti, někoho kožní problémy provázejí po celý život včetně seniorského věku. Nejčastěji dochází ke kožním změnám v důsledku hormonálních změn, kdy vyšší hladiny androgenních hormonů vedou k nadměrné produkci kožního mazu. V dospělosti míra mazu klesá, ale bohužel se přidávají další vlivy, které způsobují vznik pupínků a zánětlivých lézí. Jak tedy bojovat s akné v dospělosti?
Postihuje všechny
Trpí ženy na pupínky na obličeji více než muži? Rozhodně ne, může to tak vypadat, protože ženy věnují stavu pokožky větší pozornost. A jak akné vypadá? Nejčastěji se objevují černé tečky, rudé nebo načervenalé skvrny, pupínky, bolestivé boláky nebo léze. Podkožní akné se pak projevuje zanícenými boulemi s červenofialovým zabarvením, které se nacházejí pod kůží, při doteku jsou extrémně bolestivé. Tento stav vyžaduje ošetření kvalitní kosmetikou, současně se doporučuje vyhledat dermatologickou pomoc. Jaké další faktory vedou k rozvoji akné?
Hormony i strava
U žen může docházet ke zvýšení známek akné v době menstruace, v těhotenství nebo v šestinedělí. Velký vliv na stav pokožky má stres a život takzvaně pod tlakem, kdy se vyplavuje do krve více kortizolu, což s sebou přináší červenání pokožky a rozvoj pupínků. Mezi další zásadní faktory patří spánek, nebo spíše jeho nedostatek, dále znečištěné ovzduší a smog nebo nadměrné slunění bez ochranných krémů vůči UVA a UVB slunečním paprskům. Velmi důležitou roli sehrává rovněž každodenní strava, kouření nebo konzumace alkoholu.
Péče a hydratace
Jaká je první pomoc při dlouhodobých obtížích s akné? Řešení problémů s akné musí zahrnovat pravidelnou péči o pleť, což znamená ošetření ráno a večer vhodným čisticím pěnivým gelem pro regulaci kožního mazu. Je třeba vyhýbat se vysušujícím přípravkům, aby nedocházelo k podráždění pokožky, ve které se mohou následně rozšířit bakterie a postihnout tak i další kožní tkáně nejen na obličeji a v dekoltu, ale také na rukou či v horní části zad. Zásadní je pokožku hydratovat důsledným pitným režimem zevnitř i vhodným krémem zevně. Vhodné je použít například Sébium Hydra od společnosti Bioderma.
Změna životního stylu
Jak již bylo zmíněno, na stav kůže má vliv životní styl. Pro čistou a zářivou pokožku je potřeba dodržovat pravidelný spánkový režim, současně eliminovat stresové situace. Pomůže změna jídelníčku. Hodí se zahrnout potraviny s nízkým a středním glykemickým indexem, omezit cukry, tuky a soli. Nevhodné jsou vysoce zpracované potraviny, jídla z fasfoodů nebo slané pochutiny. Naopak se doporučuje zařadit obiloviny, celozrnné výrobky, ryby, libové maso, vejce a luštěniny. Pro doplnění minerálů jsou vhodné ořechy a klíčky, pro rozjasnění pleti zase ovoce a zelenina s vysokým obsahem vitamínů C a E.