Stres, nadměrná únava a workholismus. Kdo by alespoň jednou za život nezažil některé z nich. Každý psychický projev nepohody člověk přebije nějakým pozlátkem, sklenkou alkoholu nebo tabulkou čokolády a jede se dál. Varovné příznaky se cíleně přechází. A tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
Člověk není stroj, aby se dal naprogramovat. I sebelepší mašina se ale bez potřebné údržby dříve nebo později zadrhne. V lidském podání může zkrat nastat nečekaně a nepozorovaně. Akutní nevolnost, pocit bušení srdce, sevřené hrdlo, pocit na omdlení, alarmující bolest na prsou. Tohle všechno jsou předzvěsti nervového kolapsu.
Panická ataka je volání S.O.S., stav těla i mysli, který burcuje člověka ke změně. Postižený jedinec vnímá projevy tak silně, že obvykle vyhledá pomoc lékaře, ale diagnostické přístroje mlčí. Pacient si v tu ránu připadá jako blázen, cítí se na smrt nemocný a podle lékařů je vlastně zdravý. Nejhorší na tom vše je, že indispozice se během krátké chvíle opakuje a pak znova a znova.
Postavit se k problému čelem
Může trvat i několik měsíců, než si člověk uvědomí, že úleva přijde pouze se změnou životního stylu a po návštěvě terapeuta, který léčí duše. Psychoterapie je cestou, jak vyjít z tohoto začarovaného kruhu ven. Úlevu může poskytnout také dechové cvičení a ve vyhrocených situacích i tlumící medikace.
Příčiny panické ataky jsou jasné. Na vině je nahromaděný stres, dlouhodobý tlak na výkon, nedostatek spánku, odpočinku, únava. Prožitý panický záchvat představuje pro člověka hluboké trauma. Neléčený stav má ale tendenci stále se horšit a postiženého omezovat čím dál více. Nastoupit může dokonce i fáze deprese a ztráty chuti k životu.
Obrátit se na odborníky je nejlepším způsobem, jak pomoci sobě i svému okolí. Život s psychicky nemocným člověkem totiž není nejjednodušší a sebemenší zlepšení prognózy poskytne úlevu i těm, co ho mají rádi.
- SEOwolf.cz - Tvorba webů, optimalizace a online propagace – pomůžeme vám najít nové zákazníky