Nikdo nechce doma slyšet každé kýchnutí, hádku nebo pláč dětí od sousedů. Jakmile žijete v panelovém nebo bytovém domě, tak se tomu většinou nevyhnete. Naštěstí si můžete doma hodně pomoci a nechat sousedy, aby byli hluční u sebe doma. A nebudete je ani vy rušit hudbou nebo televizí. Máte hned dvě možnosti, jak to udělat. Jedna je náročnější a efektivnější, druhá levnější a méně efektivní. Zvolit si můžete:
- kompletní rekonstrukce,
- menší úpravy v bytě.
Rekonstrukce bydlení
Pustili jste se do rekonstrukce? Zajistěte během ní také odhlučnění svého domova. Jak na odhlučnění podlahy? Využít můžete akustickou vatu, která nepropustí téměř žádné zvuky. Na ní se položí OSB desky nebo jiná vrstva. Použít můžete také polystyren. Na stěny můžete použít hned několik materiálů, a to akustickou vatu, akustickou pěnu, molitan nebo modrý sádrokarton.
S odhlučněním bytu vám vždy poradí dobrý projektant a navrhne vám to nejlepší řešení. Nejde samozřejmě pouze o absenci hluku od sousedů, ale také finální cenu za materiál. Neváhejte s odhlučněním stropu, který vás zbaví nepříjemného dupání od sousedů z horního patra. Některé materiály fungují zároveň i jako tepelná izolace, což vás zaručeně potěší.
Malé změny v bytě
Nechcete zasahovat do stěn a podlahy? Žádné problém. Ztlumení hluku v bytě můžete vyřešit i menšími úpravami. Nesmíte ale počítat s tím, že se zbavíte veškerého hluku. Existují ale jednoduchá vylepšení, která vám pomohou k většímu komfortu u vás doma. Využít můžete těžký koberec na podlahu, těžké závěsy na okna nebo designový materiál na zdi.
Kromě toho vám pomůže, když si doma vytvoříte správnou akustiku pomocí dekorací a nábytku. Přidat můžete také knihovny plné knih, které budou přirozeně fungovat jako zvuková izolace celé stěny. Na trhu najdete i designové akustické desky, které budou v interiéru působit jako originální umělecké dílo a zároveň vás ochrání před hlukem od sousedů.
Zdroj obrázku: Andrii Iemelianenko / Shutterstock.com