mletá káva

Většina lidí si bez kávy neumí představit jediný den. Šálek kafe je pro mnohé z nich dokonce úplně první věc, po které ráno (často ještě v polospánku a s očima napůl zavřenýma) automaticky sáhnou. Ačkoli vědci a odborníci už dávno přestali o kávě mluvit pouze v negativním smyslu, ale naopak přiznali, že má pravidelné pití tohoto oblíbeného nápoje pozitivní vliv na dlouhověkost, rozhodně to neznamená, že to s denní dávkou kofeinu můžete přehánět.

Co když pijete až příliš mnoho kávy?

Možná i vy patříte k lidem, kteří si na dobré kávě s chutí pochutnají ráno po probuzení, dopřejí si jí po lahodném obědě a neodpustí si ji ani odpoledne, třeba jako doplněk ke sladkému moučníku. Co když ale kávy pijete až zbytečně moc? Doporučená denní dávka kofeinu se pohybuje okolo 400 mg, což zhruba odpovídá čtyřem šálkům kávy.

A teď ruku na srdce: nedáváte si těch šálků za jediný den náhodou více?!

Tělo vám napoví, jestli to s kávou přeháníte

Pokud jste podlehli dojmu, že vás pár šálků kávy denně nijak neohrožuje (možná si dokonce o kofeinu myslíte, že díky němu dokážete plnohodnotně fungovat, kdežto bez něho byste se celým dnem jen znaveně ploužili) pak byste měli vědět, že vám vaše tělo umí dát jasně najevo, když si toho kofeinu během dne dopřejete přeci jen více, nežli kolik je zdrávo.

Chcete prozradit, jak se projevuje nadbytek kofeinu?

·         Nevolnosti, nadýmání a zvracení

Přiznejte naprosto upřímně: pijete kávu na lačný žaludek? Pokud ano, pak si zaděláváte na nepříjemné žaludeční potíže, které se mohou projevit nadýmavostí, nevolností nebo třeba zvracením. Výjimkou nemusí být ani potíže s trávením.

·         Nervozita, podrážděnost a nesoustředěnost

Ačkoli je prokázáno, že káva působí jako životabudič a již do 15-20 minut po jejím vypití na sobě zpozorujete jisté „ožití“, pakliže to přeženete s doporučenou denní dávkou, bude na vás mít kofein spíše opačný účinek. Tehdy se může objevit nervozita, podrážděnost nebo snížená schopnost se soustředit.

·         Dehydratace, bolest hlavy a migréna

Do třetice všeho dobrého (v tomto případě možná lépe řečeno zlého) zmíníme fakt, že nadbytek kofeinu v těle může vyvolat nepříjemné bolesti hlavy, které mohou přejít až do migrény, která je daleko nepříjemnější. Nic to nemění ani na tom, že příliš mnoho kofeinu může způsobit dehydrataci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno