péče o pokožku

ochrana při opalováníKůže je největší lidský orgán a první obranná linie, která nás chrání před sluncem, alergeny, bakteriemi či toxiny, pomáhá nám dýchat, reguluje výkyvy teplot, udržuje rovnováhu tekutin v těle. Poznejte ji zblízka, ať ji můžete lépe ochránit.

Ochrana kůže je jednoduchá. Vyhněte se přímému slunečnímu záření mezi jedenáctou až čtvrtou odpolední. Míru intenzity slunce poznáte snadno – když je váš stín kratší než vy, je stále silné. Používejte opalovací krémy a balzám na rty, nejnižší SPF by mělo být 15. Po každém koupání aplikaci opakujte.

Jaké jsou vrstvy kůže?

Epidermis neboli pokožka. Vnější vrstva se skládá z pěti vrstev. V té nejspodnější jsou bazální buňky, které se neustále reprodukují. Nové buňky se tlačí na povrch kůže a během cesty mění svou strukturu. Výměna buněk trvá 28 – 30 dní. Nachází se tu také melanocyty, Buňky produkující kožní pigment melanin.

Dermis – škára. Vnitřní vrstva kůže je tvořená z pojivových vláken, které zodpovídají za pružnost a pevnost pokožky. Najdete tu kolagenová vlákna, cévy, nervová zakončení (díky nim cítíme doteky, bolest, tlak), receptory tepla a chladu (když je vám zima omezí průtok krve, abyste se ohřáli), vlasové kořínky, mazové a potní žlázy.

Hypodermis čili podkožní vazivo. Nejspodnější část spojuje kůži se svaly a jsou zde tukové buňky shluklé do tkáně propojené vlákny a množství krevních cév.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

Víte že…

  • Přibližně 2 m2 plochy zabírá kůže na našem těle. Je to největší lidský orgán
  • Na jednotlivých částech těla je kůže různě silná – na zádech či patách silnější na víčkách a rtech nejtenčí
  • 19 případů zhoubných melanomů na 100 000 obyvatel bývá ročně diagnostikováno v Česku
  • Vitamín D se tvoří v naší pokožce reakcí na slunečné záření. Je důležitý pro imunitu, srdce, zdravé kosti, svaly, mozek. Aby ho měl člověk dostatek, stačí tělo vystavit slunci 10 – 15 minut
  • přibližně 2,5 litru vody bychom denně měli vypít. Důležitou roli v hydrataci pleti hrají lipidy, které na jejím povrchu tvoří bariéru, která udržuje požadovanou vlhkost. Když je jich málo, pleť se vysušuje a rychleji stárne

druhy typů pletiČtyři druhy fototypů pleti

jeho druh určuje míra melaninu ve vaší pleti, ten totiž ovládá produkci pigmentu. Tmaví lidé na jižní polokouli mají melaninu víc, protože se tím brání slunečnímu záření. Světla pleť je typická pro lidi ze severu Evropy, a to i z důvodu, že když zde konečně zasvítí slunce, paprsky se snadněji dostanou do jejich kůže a tělo může produkovat důležitý vitamín D. Majitelé světlé kůže se musí chránit před sluncem nejvíce a používat vysoké ochranné faktory.

Typ I – zřídkakdy se opálí, spíš se spálí. Mívá pihy, zrzavé nebo plavé vlasy a modré nebo zelené oči.

Typ II – někdy se opálí, ale také trpívá na popáleniny od slunce. Jde o lidi se světlými vlasy a modrýma či hnědýma očima.

Typ III – obvykle se opálí, spáleniny jen občas. Poznávací znamení: hnědé vlasy a oči

Typ IV – vždy se opálí, takřka netrpí na spáleniny. Mívá tmavě hnědé oči a vlasy.

Co je to SPF ?

Sluneční ochranný faktor, udávající orientační čas, který můžete po použití daného přípravku strávit na slunci, aníž byste riskovali spálení. Jak dlouho to je, k tomu použijte jednoduchý vzoreček: jste-li světlý fototyp, bez ochrany můžete na slunci zůstat přibližně pět minut. Tuto dobu znásobte například SPF 30 – 5 x 30 = 150 minut. Pro fototyp tři a čtyři je výchozí doba 15-20 minut.

 

Kdy se něco děje?

  • když se na kůži objeví nová skvrna
  • mateřské znaménko je asymetrické, nemá ostré a pravidelné ohraničení, barva je tmavě hnědá až černá či má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci
  • velikost znaménka je větší než pět milimetrů, narůstá do výšky, svědí či bolí
  • pozor i nezhoubná znaménka se v průběhu života mohou změnit na maligní, proto je potřeba je pravidelně kontrolovat

 

UVA Záření Toto záření pleť nespálí, ale urychluje její stárnutí. Tvoří 95% slunečního záření a proniká do buněk v dermis vrstvě, kde ničí elastinová vlákna, kůže ztrácí pevnost.

UVB Záření Aktivuje melanin, takže kůže začne tmavnout, a když dostanete velkou dávku záření, spálí se. UVB bývá hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Zdroj: Foto: shutterstock.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno