bydlení

Každý, kdo se v poslední době rozhodl pro stavbu či rekonstrukci, poznal brutální nárůst cen stavebních materiálů na vlastní kůži, respektive peněženku. V sortimentu docházelo v posledních dvou letech k obřím skokům a doposud se žádný z materiálů nevrátil na původní cenovou úroveň. Zdražování pokračuje i nyní, ale spíše pozvolna.

Cenové skoky jsou dobře vidět například na tvárnicích. Například Porotherm 30 Profi byly před dvěma lety k mání za cenu kolem 85 Kč. Nyní se běžně prodávají za 130 Kč. K výraznému zdražení došlo také u betonových směsí, které se z cca 110 Kč vyšplhaly na 150 Kč.

Do astronomických výšin vyletěla také cena OSB desek, které se z cca 300 Kč dostaly až na 800-900 Kč. Následný propad sice stavebníky uklidnil, ale k návratu na původní hodnotu rozhodně nedošlo. Dnes jsou vícevrstvé přírodní desky k dostání za cenu kolem 400-450 Kč. 

Ke stabilizaci cen většiny stavebních materiálů dochází od letošního června. Současné tempo růstu je již srovnatelné se stavem před pandemií, kdy se také zdražovalo, ale meziročně zhruba o pět procent.

Roli vždy samozřejmě hraje i cenová prodejců. Najít levné stavebniny sice není snadné, ale neznamená to, že neexistují. Zárukou solidních cen a zajímavých slev je například značka HAMAX. Prodejnu najdete v samotném srdci Smíchova.

auto

Dostupnost se zlepšila

Stavebníkům se může ulevit alespoň v souvislosti s dostupností. Stavební materiály jsou nyní poměrně dostupné a dodací termíny schůdné. Výše zmíněné stavebniny Praha Hamax potvrzují, že v dostatečném množství jsou i cihly, izolační materiály a ocel, které ještě nedávno platily za nedostatkové zboží.

Na otázku, zda se nyní vyplatí stavět či rekonstruovat, se nabízí poměrně jednoznačná odpověď. Čekání na razantní snížení cen stavebních materiálů by mohlo být nekonečné – v budoucnu se naopak může nepříjemná situace opakovat, a proto je jistější nevyčkávat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno