Macura

Zdeněk Macura exklusivněZdeněk Macura je po počasí, druhém důchodovém pilíři a kolísající ceně benzínu asi další nejvíce rozporuplná skutečnost. Na naše setkání jsem se připravoval pečlivě a s troškou (nikoliv režisérem 🙂 )malinké dušičky někde uvnitř co mě čeká a jestli toto setkání zvládnu ve zdraví bez jakékoli újmy 🙂 Richtářobijec, spasitel, blázen nebo vizionář? Jaký vlastně ve skutečnosti je? Jak se vyrovnává se životem a překážkami, co plánuje? Přečtěte si exklusivní rozhovor, který jsme společně během 2 a půl hodinového posezení vytvořili. Za redakci se budu přimlouvat já Zetko.

R: Sedí přede mnou Zdeněk Macura, zabývající se softwarovým inženýrstvím, podnikáním v oblasti ubytovacích služeb.

ZM: Dlouho jsem pracoval  u velkých amerických firem, ale právě i trošku kvůli těm novinám došlo k nějaké věci a nakonec asi před půl rokem se to skončilo a momentálně dělám zakázky pro menší firmu méně etablovanou, ale to není podstatný. Živím se tím a potom mám dům vlastně pension, ze kterého mám  taky příjem, ale pořád do něj investuji, tak žádný luxus to není.

R: Než jsem stačil položit další otázku ocitnul jsem se v roli faráře a s pokorou přijímal „zpovědní tajemství“ :-).

ZM: Momentálně mám plány, nebo další projekt až penzion dokončím, protože se tam momentálně něco dodělává. Chci stavět domky z palet, z rozbitých palet. Jo? Mám pozemek, bylo by to velikostně na úrovni třeba garsoniery, zájemci už na to jsou. Je to vlastně nízko nákladové bydlení pro jednoho člověka.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

R: Máte na mysli nějakou stavebnici, nebo něco podobné? 

ZM: Jo, je to vlastně stavebnice v podstatě tu rozbitou paletu koupíte za 20 korun a ona má tu výhodu, že v rámci malého prostoru, třeba toho domečku já nevím okolo 20 m2 drží  stabilitu. Nebude to bydlení pro lidi co chtějí mít standard, bude to bydlení pro lidi, co se dostanou na okraj, nebo se jim rozpadne rodina a podobně.

R: Jaké máte nájemce ve Vašem penzionu?

ZM: Jsou to většinou důchodci, důchodkyně, kteří například neutáhnou nájem v Praze, nebo ženský co třeba utíkají před chlapem co je bije, rozvedený lidi, nebo sirotky co nemají nikoho. Ale mám i lidi co jsou v této oblasti pracovně a třeba tam jen přespí 3 nebo 4x.

R: Je o Vás známo, že jste v roku 2006 založil politickou stranu 4Vize, strana propadla a nesetkala s  úspěchem.

ZM: No jo to se nesetkala, já jsem v podstatě takový, já udělám nějaký počin, když mi něco leží na srdci a více méně to třeba potom pustím a třeba se toho někdo chytne a třeba se tomu bude někdo věnovat víc nebo ne. Primárně by se měl člověk starat o sebe, ale část toho člověka by měla přiložit ruku k dílu a té společnosti.

R: Vrátíme se ještě na chvíli k vaši politické ambici. V roce 2010 jste stranu přejmenoval na Ježíš je Pán, která Vám byla poté soudem zakázaná z důvodu neplnění zákonných povinností.

ZM: Bylo to tak, ano.

R: Před malou chvílí, jste řekl, že něco začnete a pak to nedokončíte, váš nový počin je obrana žen v násilí, kdy jste vytvořil i stránky ženy proti násilníkům, myslíte si že tento projekt skončí podobně jako strana, kterou jste založil? 

ZM: Jo takhle, zrovna tam mám jednu osobnost, nechci říkat koho, která mě v tomto pomáhá a dělá to taky, ale je to dobrá připomínka. To já nevím jak to dopadne, ale když už to tam nechá člověk viset….

R: Vaše stránky politické strany 4Vize visí na internetu už několik let a nic. Nemyslíte, že je nutné se zajímat, bojovat, propagovat? Tak aby jste něčeho dosáhl?

ZM: Tam je důležitá jedna věc. Já jsem například nevěděl že tenhle ten jev vůbec existuje, že se někde něco stupňuje, nějaké násilí a že tomu agresorovi jde jen o to aby nebyla jakákoliv pochybnost zvenčí. V podstatě jde o to, že ty ženy to zapírají, popírají, ale v podstatě to chtějí ukončit, to znamená, že jsou nedobrovolně někde v něčem. Ale pouze ze strachu to neukončí.

R: Spolupracujete v této chvíli s nějakou jinou organizací zabývající se týráním žen? Pomáháte i jiným způsobem mimo poskytnutí ubytování těmto ženám?

ZM: Takhle co bylo zajímavý poslala mi jedna dotyčná co mají svůj klub týraných žen, který napsal do AHA i obhajující email na mě, kde se podepsalo víc těchto žen. Asi by to chtělo aby jste se s ní pobavil, protože ty organizace oni znají co fungují už, a řekla mi nebo  napsala že je to jen nějaká zástěrka nebo blbost tyhle organizace.

R: Jde mi spíše o to jestli máte nějaké zázemí, přeci nemůžete vy jako obyčejný člověk, softwarový inženýr ženám dávat nekvalifikované rady psychologické, psychiatrické a jiné, které v této chvíli potřebují.

ZM: Jo takhle, to ne, samozřejmě ne, ale můžu udělat takovou věc, protože oni s tím začali, napsali fandíme Vám, napsali kousek svého příběhu. Tak jsem si říkal, že už samotným zobrazením těch příběhů,a zveřejněním lidi uvidí, ano takový model chování existuje, jde o to aby to vůbec věděli to je jedná věc a druhá věc, že ženy které v tom žijí vůbec netuší, že to není nějaký obecný systém, že to je pouze jejich specifický problém s tímhle člověkem, protože se o tom nemluví. Podporu beru z mé strany v tomhle.Protože když si to ta žena přečte zjistí, že to je všeobecný problém a ne pouze její.

R: takže svým způsobem děláte osvětu?

ZM. Ano, ano dá se to tak říct, ještě ta dotyčná (osoba z klubu týraných žen…pozn.redakce) udělala ten letáček, který jste mohl vidět a chystá další o tom jak se to dá rozpoznat a další, jak se tomu bránit nebo co lze eventuelně s tím udělat

R: Dobře děkuji za vyčerpávající odpověď. Určitě si neodpustím jednu otázku. Jste sympatický pán, bojujete proti násilí na ženách, ženy ochraňujete……proč jste se rozvedl?

ZM: Proč jsem se rozvedl? (úsměv na rtech a překvapení v očích) to je docela dávno myslím že 6nebo 7 roku zpátky, a teďkom, ale…protože jsem byl(úsměv, rozpolcení, ruměnec) , ale nesmíte to nikomu říct to řeknu jenom Vám aby to nevyznělo nějak blbě

R: Já jsem tady proto, aby jsem se dozvěděl pikantnosti a tohle si pro sebe nemůžu nechat, navíc se čtenáři magazínu na to přímo ptali.

ZM: Nechci nikomu říct že to byl úmysl moji bývalé manželky, protože ji nechci jakýmkoliv způsobem veřejně špinit. Ale já jsem se cítil a mohl to být pouze můj subjektivní dojem, ale já jsem se cítil psychicky týraný. Jo? a v podstatě……tak že se mi nechtělo jakoby žít . Tak to jsem si raději už řekl, že budu sám.

R: Jste se svou ex manželkou pořád v kontaktu nebo je udělaná tlustá čára?

ZM: Jo jednou za čas jo. Jsme pořád kamarádi, nedávno jsem u ní byl. Jako my když se sejdeme máme vždy o čem kecat ale nemůžeme být spolu déle než půl dne.

R:Vaše ex-manželka je opět vdaná?

ZM: Ne není, to i pán Rychtář když už nevěděl kudy kam, tak na facebooku na to zaútočil, nevím jestli jste to četl, on už prostě neví jak mě pošpinit.

R: Domnívám se, že máte na myslí vaši přestřelku s Rychtářem online na facebooku deníku Šíp. Jak se k tomu stavíte jak se tento deník zachoval a co udělal? 

ZM: Co udělal? Já nic nevím? ano je to tento duel

R: No deník šíp ze svých FB stránek a Vašeho souboje vymazal všechny komentáře, která tam dával Rychtář, takže tam vlastně v podstatě vypadáte s prominutím jako blázen  a odpovídáte na něco co tam není.

ZM: Fakt jo? Cože? (Zdeněk v překvapení zčervenal) a byl jste tam u toho jak se tam psalo?

R: Ano sledoval jsem to online.

ZM: Ty vole, no to je další rána pod pás že jo. Ty bláho, jsem to tušil že na mě šijí nějakou boudu a tohle to mi dělá. Je to celá banda. Vám to řeknu. Šíp, Šindelář, Prima, Špilarová nevím jak ten Karen ten moc do mě nerýpe, ale je taky trošku na jeho straně. To je prostě mafie. Já Vám to řeknu na rovinu, ale tohle to nikde neříkejte ( nebudeme říkat slíbil jsem to, snad napsat se to může, tam dohoda nebyla ) aaa oni to fakt vymazali jo?

R: Ano jste tam sám, sám sebe obhajujete, sám někomu kdo neexistuje vyvracíte argumenty, prostě Vám to řeknu na rovinu, v této chvíli tam vypadáte jako nějaký pomatený člověk, čehož chtěl šíp zřejmě docílit.

ZM:  A máte  z toho kopi, nebo print screen? Jestli mi to přepošlete tak Vám budu strašně vděčný a za to toho Šindeláře veřejně fakt vykopu a já už jsem jednou žádal tu redakci aby ho vyhodili. Ten člověk ze mě tahal peníze, pak o mě píše že jsem fanatický pronásledovatel…

R: Jak z Vás kolega Šindelář tahal peníze? 

ZM: To bylo ještě dřív, ještě jak jsem napsal tu zprávu (o IB pozn.redakce) , tak von tonhleto…prostě má mých asi 45 tisíc.

R: Dobře vrátíme se k incidentu v Uhříněvsi, kdy Vám Iveta dle vašich slov zaslala sms a byl pořízený videozáznam. Kdo to točil?

ZM: Střídali se u toho oba dva. Jednou držel mobil on a jednou ona.

R: Ptát se na to jak to vše bylo asi nemá smysl, co deník, týdeník je jiná verze. Chci se zeptat. Zaútočil na Vás Josef Rychtář nebo Iveta Bartošová?

ZM: To bylo jinak, přijel jsem na výzvu a viděl zaparkované auto Rychtáře, tak jsem zaparkoval opodál, protože jsem tušil boudu, napsal jsem Ivetě sms ať vyjde před dům ale neozvala se mi. Nakonec vyšel pan Rychtář, mu říkám přišla mi nějaká zpráva a vrhl se na mě a začal mě tam mlátit. Pak jsem utíkal pryč ukradl mi klíče od auta, protože jsem je nestihl vytáhnout a schoval mi je za sedadlo.

R: Je o Vás známo, že jste věřící a  ve velké míře prosazujete duchovní stránku života. Můžu se zeptat proč jste v Zaječí porušil Boží přikázání – Neublížíš bližnímu svému? ( v této chvíli jsem si takticky Boží přikázání upravil dle svého, omlouvám se)

ZM: Poslouchejte, poslouchejte,  víte jak to bylo? Já jsem v podstatě do něho jenom drcnul, a on v podstatě ukázal jeho agresi a to jaký je. Dokonce tam byl nějaký moment, že jsem ho chtěl píchnout do očí klíčem, o tom já nevím a ani jsem žádný takový úmysl neměl, dokonce bych řekl jak používají tyhle triky Šíp a Šindelář, že vymažou ty komentáře, dokonce jsem se snažil podle videa najít, že tam nějak panu Rychtářovi ty klíče strkám k oku. Nikde jsem to neviděl.

R: Tu situaci jsem na videu taky neviděl, nicméně ty klíče nebo nějaký předmět v ruce jste ve chvíli útoku měl.

ZM: Já je mimoděk mám, to se občas zkoumám a vím, že je někdy takhle v ruce občas nesu, když třeba jdu z auta to jako je možný, že jsem to takhle měl, ale určitě to nebylo úmyslně. Nechal jsem to hledat  jestli tam tato situace vůbec je. Několik krát i deset krát a můžu Vám říct, že ta fotka kdy proti sobě stojíme je to možný, ale že já mu nějak něco do oka. Tak to dokáže udělat nějaký borec v nějakém programu za 15 minut . Jeden můj kamarád to dal svému děcku a za 15 minut včetně stažení programu tam dal místo klíčů čokoládovou tyčinku. Vypadalo to věrohodně udělal to 10-ti lety kluk za 15 minut.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Chcete vědět jak Zdeněk Macura nazval jedním slovem Josefa Rychtáře? Kolik bylo v igelitkách pověšených na plotě v Uhříněvsi? Jak se on osobně cítí ? Jak komentoval svůj sprostý email, který poslal Ivetě? A hlavně kdo vyhrál cenu, zatím ještě neznámou pro Vás? Sledujte druhý díl, který vzhledem k obrovskému množství materiálu, bude zveřejněný v průběhu týdne.

ZDROJ: Zdeněk Macura. redakce nenese  právní nebo společenskou zodpovědnost za výroky p.Macury. Jedná se o rozhovor, který má konkrétní osobu a konkrétní zvukový záznam.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno