Stoupající teplota je ideální pro pobyt venku, koupání i výlety. Po příchodu domů, ale každý z nás ocení spíše chládek. Co když se teplo z venku dostane i do bytu? Prohřáté zdi už nechladí, nehybný vzduch působí těžkopádně. Na výběr proto máte ze dvou možností. Buď investovat do klimatizace, nebo správně větrat.

Otevřít okno umí každý, jak ale ochladit byt efektivně? Při správném větrání efektivně využijete všech přístupů do bytu, ať jsou to dveře či okna. Navíc je tato varianta levnější než klimatizace, protože vás nebude stát ani korunu.

Jak rychle a jak dlouho?

Nejlepší je rychlé větrání. V zimě otevřete okno vždy jen na pět až deset minut, na jaře a v létě klidně intervaly prodlužte. Letní teplý vzduch se z domu vyhání hůř, proto otevřete i vchodové dveře a udělejte pořádný průvan. V každém případě se ale vyvarujte větrání v nejteplejší části dne. Horko se bytem jen prožene, to ale prostor nezchladí.

Dlouhotrvající vedra byt vyhřívají a drží se v půdních prostorách nebo ve stropě. Snížit teplotu konstrukce pak není tak snadné. Zkuste proto větrat přes noc, kdy je venku nejchladněji. Skutečně studený vzduch do bytu dostanete, pokud vyvětráte kolem čtvrté hodiny ráno, kdy je venku nejnižší teplota.

okno

Nejlepší technika je skrz na skrz

Snažte se docílit toho, aby čerstvý vzduch proudil místnostmi diagonálně. Toho docílíte tím, že otevřete okna a dveře v protilehlých koutech. Ochladit tak můžete i uzavřenou místnost. Stačí, když otevřete jedno plastové okno více a druhé méně, tedy vytvoříte rozdílně velké průduchy, mezi kterými bude vzduch proudit rychleji a lépe tak místnost ochladí.

Velkého horka se můžete zbavit také tím, že v nejchladnější místnosti otevřete okno jen na malou škvírku a v ostatních dokořán. Chladný vzduch se rozšíří po zbylých místnostech a za pár desítek minut skutečně klesne teplota v celém domě. Ostatně takhle se větralo už před stovkami let.

Autorem článku je: Jolana Halalová.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno