hypotéky

 

Co vás zajímá jako první, když uvažujete o nějaké půjčce? Samozřejmě celková výše přeplatku! Tu si lze bez problémů vcelku jednoduchým způsobem spočítat. Pouze odečítáte vypůjčenou sumu od součtu všech naplánovaných potenciálních splátek, případně použijete některou z online kalkulaček třeba na webových stránkách poskytovatele úvěrů. Velmi důležitými ukazateli jsou především RPSN a výše úrokové sazby. Nejedná se o ty samé termíny, ale jsou si značně podobné. Jaký je mezi nimi rozdíl a co na ně má největší vliv? Čtěte dál, prozradíme vám to.

RPSN vs. úroková sazba

Zatímco klasická úroková sazba počítá především s navýšením finančních prostředků nad rámec celkové sumy, již si dlužník půjčí, v RPSN je zahrnuto skoro vše. Roční procentuální sazba nákladů tudíž pojímá jednak samotné splátky úvěru a jednak také veškeré úroky a poplatky, jež jsou s půjčkou spjaté. I proto aktuálně Česká národní banka vyžaduje po všech poskytovatelích půjček, aby tento údaj uváděli přehledně u svých produktů. Potenciální klienti těchto společností si tak mohou jasně udělat obrázek o tom, jestli se jim půjčka zamlouvá a je pro ně výhodná, či nikoliv.

Výše půjčky jako hlavní faktor

Na to, do jaké míry bude půjčka výhodná, tedy i na RPSN a úroky, poukazuje celková vypůjčená suma, Obecně platí, že čím je půjčka vyšší, tím by mělo jít RPSN níže. Nejedná se o pravidlo, nicméně často tomu tak bývá. To samé přitom platí i s celkovou dobou splatnosti úvěru. Pokud se jedná o hypotéku, nejspíše se setkáte s poněkud výhodnějšími podmínkami, než by tomu bylo v případě klasické krátkodobé půjčky. Je to logické, protože poskytovatel z vás bude mít dlouhodobý užitek a potřebuje vás získat. Krátkodobé půjčky jsou úvěry, které jsou pro mnohé lidi naprosto nezbytné, a tak si je většinou stejně vezmou i když ví, že nakonec dost peněz přeplatí.  

Bonita žadatele

Poskytovatelé úvěrů jednoznačně počítají s jistou bonitou žadatele. Jinými slovy, musí být schopný dostát svým závazkům. Čím je bonita vyšší, tím pochopitelně může žadatel dosáhnout na výhodnější úvěr. Schopnost žadatele splácet se nejčastěji posuzuje podle výše jeho aktuálních příjmu a také dle toho, jestli momentálně někde něco nedluží. U podnikatelů se posuzuje bonita podle posledních faktur, které mají zaplacené.

Porovnání je fakticky povinností

V každém případě myslete na pečlivé porovnání půjček. Optimální je především online srovnání, jež nabízí mnohé nezávislé portály. Jednoduše si zadáte parametry vašeho potenciálního úvěru a specialisté vyberou ty, jež jsou aktuálně nejvýhodnější. Srovnání si samozřejmě můžete udělat také bez problémů sami, a to komparací jednotlivých charakteristik několika úvěrů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno