Vegetariáni, vegani, brethariáni
Foto: shutterstock.com
Vegetariáni, vegani, brethariáni
Foto: shutterstock.com

Je pravdou, že drtivá většina populace ví, kdo jsou vegeteriáni – o veganech a ještě méně o brethariánech je ale všeobecné povědomí výrazně nižší. Pojďme si o nich proto něco bližšího povědět.

Vegetariáni jsou obecně lidé, kteří se vzdali veškeré masité stravy.

Většinou jde o reakci na kruté zacházení s hospodářskými zvířaty, jindy je vegetariánství otázkou spíše konkrétního vyznávaného náboženství. Vyjma masa mohou mít vegetariáni na talíři prakticky cokoliv, takže určitě není pravdou, že žijí o mnoho zdravěji než lidé, kteří mají v jídelníčku čas od času nějaký ten kus masa. Absence masité stravy rozhodně automaticky neznamená zdravý životní styl – fast foody nebo instantní polévky z pytlíku totiž zakázané nejsou…

Jídelníček vegana naopak příliš rozsáhlý není.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

 

Kromě zákazu masa nesmí vegani konzumovat ani jakékoliv potraviny živočišného původu, tedy mléko, med nebo třeba slepičí vejce. Do sekce tabuizovaných potravin spadávají tedy například i čokoláda, sýr nebo obyčejné vaječné nudle. Strava veganů se proto obvykle skládá hlavně z čerstvého ovoce a zeleniny, stejně jako z luštěnin nebo třeba brambor.

Mezi slavné vegetariány nebo vegany se řadí například Alec Baldwin, Anthony Hopkins, Brad Pitt nebo Demi Moore. Z postav světové historie lze zmínit G.B. Shawa, Alberta Einsteina či Arthura Schopenhauera. Asi nejslavnějším českým vegetariánem pak je zpěvačka Aneta Langerová.

A co je vlastně brethariánství?

Jedná se o poměrně zajímavou snahu žít bez jakékoliv potravy, vyznavači tohoto stylu života si energii vytvářejí doslova z vlastního přesvědčení, nebo to alespoň tvrdí. Nejčastěji jde o Asiaty, jednoho brethariána ale máme i v Čechách, jde o jistého Pavla Máchu.

Dalšími zajímavými styly jsou v tomto směru například fruktariánství (živíte se jen a pouze ovocem) nebo liquidariánství (pijete jen ovocné šťávy, nesmíte přijímat žádnou tuhou stravu).

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno