Vánoční pohádky

Pohádky patří ke koloritu vánoc. Stejně tomu bylo i v uplynulé dny. Stanice v očekávání připravili jak novinky, tak ověřené nesmrtelné díla. Souboj téměř v jeden čas tak mohl začít. Hned na první vánoční večer připravila ČT1 novou pohádku pod režijní taktovkou Karla Janáka  Dvanáct měsíčků. Pohádka suverénně převálcovala nesmrtelnou Popelku, v té době běžící na televizi Nova. Celkem se na ni dívalo 2360000 diváků. O pyšné princezně na Primě, snad ani není potřeba mluvit. Možná i proto, že televize prima vysílá tuto pohádku i několik krát do roka, co je ne zrovna nejlepší tah.

pohádky na čt1Pohádka na motivy Boženy Němcové, ovšem nebyla nějaký extrém co by Popelku tak či onak sesadil z trůnu, který ji právem patří. Obsazení rolí, bylo zvoleno spíše z dostupného materiálu, než po zralé úvaze. Tak nějak do konceptu totálně nezapadl Roman Vojtek, který coby Karel, navrátilec z ciziny, narušil poklid vesničky. Myslím, že na tuto roli se nehodil a jeho obsazení bylo omylem. Nemá to nic společné s jeho výkonem, jen proti mladičké (mimochodem opravdu krásné) Marii Majkusové v roli Marušky, to je jako pěst na oko. Roman Vojtek, coby dobrý herec, se na tuto roli totálně nehodil a viděla bych tam někoho neohraného a mladšího. Jako starší herec, přeci nemůže hrát junáka :-). Navíc vlasy, á la otep slámy, mu opravdu na šmrncu nepřidali. Snad role Veroniky Žilkové, coby macechy, byla obsazena skvěle a zde bylo i vidět, že se snažila se svou novou úlohou maximálně ztotožnit.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

Pohádka jako taková byla jakousi slátaninou pohádek, které mají trošku dále od české klasiky. Mrazík, kde bylo v docela velké míře vidět inspiraci, snad něco z Popelky i Pyšné princezny. Zasazení dvanácti měsíčků do prostředí Anglického Stonehenge je hodně nešťastné. Nedokážu si představit krásnou českou přírodu v dalekém okolí od vesnice s anglickým menhirem. Ale zase na druhou stranu, mohli třeba sedět na vánočních trzích mezi stánky v Praze. Táto originalita, však celou pohádku jenom doplnila o další slátaninu. Co se týče obsazení měsíčků, bylo vcelku skvostné, teda  těch nejhlavnějších. Jména jako Ota Jirák, Václav Postránecký, Miroslav Táborský, Pavel Kříž, Radoslav Brzobohatý, tomu prospěli. Zbytek si bohužel nedokážu vybavit ani obličej, ani jméno. Možná právě proto, že neměli co říct a působili spíše jako křoví na doplnění do tuctu.

Druhý den na Boží hod vánoční, byl soubojem dvou dalších pohádek. ČT1 nasadila novinku Šťastný smolař a Nova taky Sťastný smolařnovinku muzikál V peřině. Obě novinky měli namířené vysoko, bohužel první pohádka Šťastný smolař, i když převálcovala Novu, měla nižší sledovanost oproti Dvanácti měsíčkům. Celkem ji shlédlo 1 953 000 diváků. Snad zklamání z prvního dne, snad návštěvy, bolehlavy..kdo ví 🙂

Oproti Dvanácti měsíčkům, musím konstatovat, že pohádka Šťastný smolař byla lepší. Vtipné dialogy, hvězdné obsazení, Ivan  Trojan, Jiřina Bohdalová, Dagmar Havlová, Ondřej Vetchý či Jiří Dvořák, ale také samotná režie pohádky v podaní Jiřího Stracha, dávala tušit dobrý výkon i kvalitu. Úsměvná pohádka, na kterou se s chutí dá podívat a na podruhé. Naproti tomu v konkurenci muzikálu V peřině, jasná jednička. Tento muzikál i v podání hvězd jako je Lucie Bílá, Karel Roden, Jiří Mádl, Bolek Polívka dle mého názoru propadl. Muzikálová pohádka natočená režisérem F.A. Brabcem ve formátu 3D neohromila a popravdě řečeno propadla. Umělé – neumělé dialogy, které se mnohdy zasekávali ve sledu události, zpěv – nezpěv jednotlivých nezpěváků, choreografie na úrovní dětí před školského zařízení. Mé konstatování, můj názor. Někomu se to mohlo líbit, nebo naopak bude souhlasit. Jedno vím jistě, muzikál, který jsem si nahrála a shlédla po pohádce, kvůli objektivitě, podruhé už neuvidím.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Saxana a lexikon kouzelTřetí vánoční den se nesl ve znamení novinky na ČT1, Saxana a lexikon kouzel a nasazené klasiky na Nově, S čerty nejsou žerty. Tady bych si troufala napsat, že alespoň jeden bodík by se Nově přihrát mohl, ale evidentně tomu bude jinak. Přes všechno Saxana II, nebo chcete-li, Saxana a lexikon kouzel, není až taková novinka. Proběhla v kinech, dokonce je i ke stažení zdarma na některých serverech a je celkem možném, že negativní recenze na toto dílo dokonali své. Ale jsme národ pohádkový a máme rádi vše co je hezké a „nové“, proto věřím, že tento souboj taky vyhrála ČT1 i když opravdu těsně.

Televizi Prima, jako další komerční kanál, nebudu komentovat. Nasazením Hrabě Monte Christa na druhý svátek vánoční si zřejmě sama zasadila ránu a proto je zbytečné ji nějak probírat.

Tyto vánoce souboj zřejmě jednoznačně vyhrála ČT1, jak skladbou tak novinkami, přesto trpkost z recenzí, může na malou chvíli pokazit náladu jak dramaturgii ČT tak programovému řediteli a dalším. Ale tady se na recenze nehrajeme, tady jde o prvenství a hlavně peníze.

[hana-code-insert name=’etarget‘ /]

Zdroje : internet, ČT, Nova

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 KOMENTÁŘE

  1. Pohádka 12 měsíčku, byla dle mého propadák. Čekala jsem opravdu něco velkého, jak výpravou tak obsazením a scénářem. Přiznám se do konce jsem ji nedala, přepnuto na Oříšky. Druhá o kominíkovi byla krásná, myslím, že ta měla být uvedená na štědrý večer. Saxana ztratila své kouzlo a už to není co bylo. Pohádka animovanolidská se mi nelíbí 🙁 Z čerty nejsou žerty je klasika, kterou mám na DVD, přesto jsem taky dala na Novu 🙁

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno