nespolehlivý makléř

nespolehlivý makléř

Realitního makléře je nutné si pečlivě vybírat. Dnes na trhu působí stovky neprofesionálů a podvodníků, proto se lehce může stát, že Vás kancelář nebo jejich advokát připraví nejen o peníze, ale i nemovitost. To jsou příběhy denního života obyčejného klienta hledajícího nemovitost pro život a očekávajícího služby za své peníze. O to víc zarážející je fakt, že realitní makléři se podvádějí dokonce i mezi sebou a to je opravdu už přes čáru.

Včera naše redakce zveřejnila hodnocení makléře Michala Š., pracujícího pod hlavičkou jisté realitní společnosti v centru Prahy na Vinohradech. Toto hodnocení bylo následkem jeho nekvalitních služeb a dokonce zašel ještě dál. Právě hodnocení bylo popudem k napsání tohoto článku. Abychom udrželi rovnováhu článku, požádali jsme o vyjádření i Michala Š. Ten to však odmítl s tím, že chceme poškodit jeho dobré jméno. Zřejmě si vůbec neuvědomuje, že si svým jednáním a chováním poškodil své jméno sám a dokonce i jméno realitní kanceláře, kterou zastupuje. Za naši redakci tak nakonec dostává plných 100 trestních bodů za to, že nemá charakter se k celé provedené věci postavit čelem. K článku jsme přizvali i spolupracujícího realitního makléře, který se pravděpodobně stal obětí podvodu.

redakce: Dobrý den. Jak jste se ke spolupráci s realitním makléřem Michalem Š. dostal?

realitní makléř: Zastupoval jsem svého klienta, který mi dal za úlohu najít vhodnou nemovitost ke koupi a zabezpečit případné jednání s majitelem, potažmo realitní kanceláří. Michal Š. měl nemovitost, která mému klientovi vyhovovala a proto jsem jej oslovil s možností spolupráce.

redakce: Předpokládám, že Michal Š. souhlasil. Co bylo vlastně příčinou sporu, o který dnes jde? 

realitní makléř: Ano, souhlasil, domluvili jsme se na dělení provize 60 ke 40 %, což je obvykle dělení při nalezení vhodného klienta. Klient nemovitost koupil, bohužel makléř se k placení nemá. Navíc totálně neprofesionální přístup po celou dobu prodeje nemovitosti mě jenom utvrdil v tom, že mohu děkovat Bohu za své kvality a profesionalitu ve svém oboru.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

redakce: Dotazy jsem položila i makléři Michalovi Š. Zpočátku to vypadalo slibně, nicméně něco jej zarazilo a bohužel neodpověděl. Odvolání se na tiskového mluvčího byla jeho celá reakce. Proč myslíte, že se stydí postavit k problému, který způsobil?

realitní makléř: Pan Š. je totálně arogantní a neprofesionální „rádoby“ odborník. Popravdě, lituji všechny jeho klienty. Nám všechno zdržoval, místo aby řešil klienta a řešil jednání u právníka, volal z hospody, protože dávali mistrovství světa v hokeji. Jeho laxní přístup je na hranici pochopení. Po 14 dnech od schválení hypotéky dokázal sjednat termín na podpis budoucí kupní smlouvy. Hned jsem běžel na katastr, protože on jednoduše odmítl, i když právní služby byly v jeho režii. Další den se klidně mohl řešit podpis kupní smlouvy, protože vše bylo připraveno, nicméně došlo k tomu až za dalších 8 dnů. Samozřejmě, opět jsem s vkladem na katastr musel já. Klienta připravil o zhruba 17 tisíc, protože mu slíbil předání klíčů a klient zrušil nájem k domluvenému termínu a objednal stěhováky. Vše samozřejmě zrušil, protože Michal Š. nic nezabezpečil. Musel zaplatit další nájem a storno stěhovací službě, jelikož se o tom dozvěděl zhruba 15 hodin před stěhováním. Nicméně co má společné tiskový mluvčí s jednáním jednoho makléře, který to vše zavinil? Nikdy jsem za celou dobu v realitách nejednal s podobným makléřem, a pevně doufám, že už nikdy nebudu.

redakce: Co peníze, jak se s tím vyrovnáváte a kolik je vlastně částka, kterou Vám je dlužen?

realitní makléř: Oficiálně mi Michal Š. není dlužen ani korunu, pouze jeho realitní kancelář, protože na všech smlouvách je uvedena ona a pan Š. v zastoupení. Nicméně jeho praktiky berou dech, kam až může jeden člověk zajít. Nejdříve to mělo být 40 % z celé částky, pak další týden to mělo být 40 % z částky, kterou měl dostat on a nakonec to vyšlo na nějakých 28 procent. V podstatě mne nezajímá, jakou dostal provizi on, primární je, jaká provize byla odeslána z advokátní  úschovy, z  té se dělí podle dohody. Nicméně výše provize je uvedena i ve smlouvě o advokátní úschově. Částku nechci zveřejňovat, ale jedná se řádově o desítky tisíc.

redakce: Proč jste tedy na něj podal trestní oznámení, jak jste nám sdělil, když není příčinou tohoto stavu?

realitní makléř: Protože k dohodě v zastoupení RK došlo s ním. On je ten, který zastupoval kancelář u všech podpisů u jednání a i jednání se mnou. V každé smlouvě na každém papíru je jako zprostředkovatel ona realitní kancelář, ale v jeho zastoupení.  On je ten, který pravděpodobně podvedl mne osobně a třeba kancelář o tom ani nemusela mít tušení, ale od toho jsou orgány činné v trestním řízení. 

redakce: Myslíte si, že se mu toto „podvodné jednání“, jak je v oznámení sděleno, prokáže?

realitní makléř: O tom jsem přesvědčen, mám emailovou komunikaci, ve které potvrzuje dělení provize, dva svědky, kteří u toho byli osobně, když to potvrzoval včetně výše provize. Mne nezajímá jejich pohled na situaci, nejdříve vyplatíme uklízečku, světlo, topení a z toho, co zbude, uhradíme domluvenou provizi. Standardem je prostě, a to Vám řekne kterýkoliv makléř, dělení celé provize. 

redakce: Přiznám se, že jsem v průběhu dvou dnů oslovila celkem 16 realitních kanceláří s dotazem ohledně dělení provize. Celkem 13 z nich potvrdilo, že dělení je samozřejmostí z inkasované provize, nikoliv po ošetření. 1 napsala, že provizi nedělí, ale snaží se o kompromis provize od majitele a klienta, dvě se nevyjádřily vůbec.

realitní makléř: No samozřejmě, kam by ten obchod jinak směřoval. Kdybych trefil na neschopného makléře a on měl od své kanceláře provizi třeba 5 % a já mít z toho 40 %, je prostě nesmysl. Už ty náklady byly vyšší. 

redakce: Co plánujete podniknout dále?

realitní makléř: Přiznám se, že v první řadě musím toho člověka vymazat z hlavy, je mi z něj špatně. Klient bydlí skoro už měsíc v novém a on není schopen ani po dvou týdnech doručit předávací  protokol. Největší problém je v tom, že klient mi věřil a pro neschopnost jiného jsem zklamal. Právní kroky jsou jasné, na Obvodní státní zastupitelství šlo trestní oznámení pro podezření z podvodu, právník během tohoto týdne vypracuje elektronický platební rozkaz z důvodu faktury po splatnosti a pak zřejmě soudy a exekuce. 

redakce: Přejeme mnoho štěstí a věříme, že se vše podaří, jak má.

 

Jsou příběhy o podvodech při prodeji nebo pronájmu, které máme na stole minimálně jednou za měsíc. Fóra, kde si lidé stěžují na přístup makléřů, realitek a jejich jednání. Popravdě příběh makléře, kterého s největší pravděpodobností podvedl jiný makléř, jsem ještě nikde neviděla. Možná si pan Michal Š. vůbec neuvědomuje, že v realitní branži pravděpodobně skončil. Možná si neuvědomuje, že s jeho jménem budou kolovat na internetu slova jako podvod, neochota, laxnost, neprofesionalita. Tuto nálepku mu totiž ani dalších deset úspěšných obchodů už nikdy nesmaže – ani Google.

Vážení čtenáři, vzhledem k presumpci neviny není jméno realitního makléře zveřejněné celé. V případě, že orgány činné v trestním řízení uznají makléře vinným z trestního činu podvodu, případně jiného činu, článek upravíme a doplníme o další informace. 

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Foto: Cotribhim.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 KOMENTÁŘE

  1. To je ono. Potřebují jen prodávat a prodávat, proto nabírají i amatérské „obchodníky“, kteří na celý business vrhají špatné světlo. Neříkám, že to v realitách není boj, ale tohle jen kazí pověst.

  2. Pracuji v realitách zhruba 13 let, pořád v jediné a nejspolehlivější realitní kanceláři Remax. Nikdy jsem podobný problém neřešil, provize byla jasná a předem domluvená. Nechápu co tento makléř mele a hradí provizi ze svého když se jasně jedná o zprostředkování prodeje mezi kanceláři a klientem, která samozřejmě provizi inkasovala. Jiné by bylo kdyby makléř inkasoval provizi na svůj účet, přesto i v tomto případě je plnění z celé částky.

    • O Remax v CR muzeme napsat roman. Spolupracujeme s Remax ve svete a nikde zadne problemy. Naprosta spokojenost. Ale v CR…desbes. Neprofesionalni, prolhani, a podvodici. Zpusobili nam skody a pravnikovi lzou, popreli i to, co je od nich pisemne. Naproste selhani, ale ono je to jen proto, ze v CR se lhat, podvadet a okradat smi!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno