rozvod manželství

 

Rozvod je nepříjemnou záležitostí. Když už se manželé k tomuto kroku odhodlají, měli by ho co nejdříve vyřídit, aby se mohli vrátit ke svým klidným životům. Jednodušší je, pokud se na všem předem dohodnou.

Rozvod manželství dohodou

Rozvod manželství představuje jednu z možností jeho zániku. Právní rámec je dán novým občanských zákoníkem platným od roku 2014.

 

Rozvod dohodou znamená, že se manželé dokážou shodnout na všem podstatném, především na vypořádání majetkových poměrů. Je po všech stránkách lepší než sporný rozvod, k němuž se přistupuje, pokud se manželé nedohodnou. Ušetříte tak peníze, čas, ale i starosti a nervy. Tahanice o majetek nejsou ničím příjemným. Nesporný rozvod je vyřízený rychle, soud nepátrá po příčinách rozpadu manželství, takže na sebe nemusíte vzájemně „žalovat“ a rychle se vyřídí otázky kolem majetku, bydlení, popřípadě vzájemné vyživovací povinnosti.

V případě sporného rozvodu mohou tahanice o majetek trvat skutečně dlouho, i několik let. Nejenže je to velká emocionální zátěž, ale bude vás to stát hodně peněz.

Jak je to se společným jměním manželů?

Společné jmění manželů je formou spoluvlastnictví, které vzniká mezi manželi uzavřením sňatku. Patří sem majetek, který získá jeden či oba manželé po dobu trvání manželství, a to až na výjimky dané zákonným režimem. Do SJM nepatří majetek nabitý před uzavřením manželství.

Do společného jmění však spadají i dluhy převzaté za trvání manželství s výjimkou toho, pokud se týkají majetku jen jednoho z manželů (v rozsahu přesahující zisk z tohoto majetku), nebo pokud jeden z nich dluhy převzal bez souhlasu druhého a nejednalo se přitom o obstarávání běžných potřeb rodiny.

Při domlouvání finančních záležitostí si dejte pozor na daňové slevy na děti po rozvodu. Může je uplatňovat jen jeden z rodičů. Ujasněte si, kdo to bude.

I vás čeká rozvod a hledáte spolehlivého advokáta? Obraťte se na Judrkazda.cz. Vykonává všeobecnou advokátní praxi včetně práva občanského, trestního, pracovního, správního a obchodního. Projděte rozvodem co možná nejpohodlněji bez větších ztrát, než je nutné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno