rekonstrukce domu

Přemýšlíte, zda vdechnout život starému místu nebo si postavit dům snů podle svého? Staré domy mají své kouzlo, ale při přestavbě vás čeká spousta práce. Navíc vám dům dispozičně nemusí zcela vyhovovat. Novostavbu si naopak můžete naprojektovat dle svých představ. Než se nastěhujete, budete ale čekat dlouhé měsíce až roky. A která z variant je finančně výhodnější?

Abyste se s rozhodováním zbytečně netrápili, připravili jsme pro vás návod, jak u obou možností vystihnout všechna pro a proti. Vyhraje u vás nový dům, nebo zvelebení staršího?

Při rozhodování buďte důslední

Na začátku je třeba říct, že jak oprava starého, tak i stavba nového bydlení vás bude stát spoustu energie. V obou případech můžete narazit na nečekané problémy, které proces zbrzdí. Proto si už při rozhodování promyslete následujících 7 bodů:

  1. Pozemek
  2. Dispozice domu
  3. Čas
  4. Energetická náročnost
  5. Provoz
  6. Sousedství a dostupnost
  7. Celková investice

Rekonstrukce? Pozor na skryté problémy

Rekonstrukce staršího domu je na první pohled levnější. To ale neznamená, že do bydlení nakonec nebudete muset investovat mnohem větší částku. Záleží na tom, jak dobře při obhlídce dokážete odhadnout skryté vady.

Do domu se můžete ihned nastěhovat, to ale s sebou nese další riziko. Pokud nedodržíte plán a začnete s kompromisy, rekonstrukci buď nedokončíte, nebo se protáhne na několik let. Další překážku mohou představovat i požadavky památkářů.

Novostavba: na klíč, nebo svépomocí?

Rozhodujete se pro novostavbu? V tom případě máte na výběr hned ze dvou možností. Buď se do budování pustíte sami, nebo si pořídíte takzvaný dům na klíč. Na první pohled se může částka za hotový dům zdát vyšší, odpadnou vám ale starosti s vybíráním řemeslníků, materiálu a papírování.

Pokud se pustíte do stavby domu sami, čeká vás řada důležitých rozhodnutí, která možná časem nebudete moci změnit. Kromě koupě pozemku, projektu a stavby samotné musíte počítat i se stavebním úřadem a posudky.

Ať už zvolíte jednu či druhou variantu, výsledkem by mělo být místo, které se stane vaším domovem. Místo, kde žijeme se svými nejbližšími, je základem štěstí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno