bungalov
Sehnat bungalov na úzký pozemek mezi hotovými projekty už dnes není problém. Zdroj: djsarchitecture.cz

Díky správně vybranému projektu nebo projektu na míru od architekta se vám bude dobře bydlet i na úzkém, svahovitém, nepravidelném či malém pozemku.

Během pandemie vzrostl zájem o stavbu domu. Problém je ale se sháněním nezastavěných pozemků vhodných na stavbu rodinného domu. Kromě toho cena perspektivních nehnutelností a pozemků značně stoupla. Problémem ale také je, že řada lidí si nedokáže představit jiný než rovný, pokud možno min. 500 m2 velký pozemek (nejlépe větší). To jejich šance najít vhodný pozemek na stavbu za přijatelnou cenu značně snižuje.

Bohužel, lidem často chybí představivost, a nejsou schopni si představit dům na atypickém pozemku. Pokud jste však našli svahovitý, malý, úzký nebo nerovnoměrný pozemek, ale líbí se vám lokalita, určitě to s ním hned tak nevzdávejte. Pokud si nejste jisti, pozvěte si na pomoc odborníka, například architekta či projektanta. Ten vám poradí, zda by bylo možné na nabízeném pozemku něco rozumného pro vaše potřeby postavit.

Pozor na dodržení odstupů

První, co by vás v případě vybraného atypického pozemku mělo zajímat, je, zda jste schopni dodržet všechny požadované odstupy. Musíte totiž vzít v potaz, že ze zákona musíte dodržet určité vzdálenosti od plotu, od souseda a od komunikací. Od plotu jsou to minimálně 2 metry, od sousedního domu minimálně 7 metrů (ve stísněných podmínkách bez oken z obytných místností minimálně 4 metry) a od komunikace, tedy chodníku či silnice, jsou to 3 metry. Pokud i přes dodržení těchto rozestupů vám zbude dostatek místo na dům i zahradu, můžete začít uvažovat o koupit. Opět vám s tím poradí odborník.

Bungalov nebo patrový dům?

V případě menšího či atypického pozemku může být problém postavit bungalov, tedy přízemní dům. Právě po takovém domě bez schodů řada lidí touží. A není se čemu divit. Člověk má komfort bytu i domu zároveń. Žádné chození po schodech, a přesto má zahradu a klid.

bungalov
Při výběru hotového projektu domu si dejte pozor, aby v domě bylo vše, co vaše rodina potřebuje. Myslete i na budoucnost. Zbytečně velký dům vám zas může přidělat spoustu starostí. Zdroj: djsarchitecture.cz

S dlouhým, úzkým pozemkem by však problém být neměl. Bungalov na úzký pozemek už není problém najít ani mezi hotovými projekty domů, pokud si zrovna nechcete dávat zpracovat projekt na míru. Musíte si dát jen pozor, aby v hotovém projektu bylo vše, co vaše rodina potřebuje.

Patrový dům má sice ony nenáviděné schody, ale můžete tak získat více místa pro větší rodinu. Při projektování schodů si jen dejte pozor, aby se po nich dobře chodilo. Žádné točité či úzké schody.

Nestavte si zbytečně malý ani velký dům

Další věc, kterou si dobře rozmyslete, je to, jak velký dům vlastně potřebujete. Možná máte zcela nereálné představy, které vás zbytečně odrazují od koupi malého pozemku. Možná jste ale malá rodina, takže ani pozemek na bungalov nebudete potřebovat nijak velký. Kromě toho zbytečně velký dům přináší spoustu starostí, a to nejen s úklidem. Na druhou stranu, pokud nedomyslíte velikost a vnitřní uspořádání domu, může vám to taky dělat problémy.

Při výběru projektu domu, nebo při projektování originálního projektu myslete na tyto věci:

  • aby měl každý svoje místo;
  • abyste měli místo na práci;
  • Dostatek úložných prostorů (vždy je lepší jich mít více, než se zdá);
  • myslete na variabilnost prostor;
  • jedna koupelna a záchod v domě stačit nebudou (raději menší, ale je dobré mít alespoň dvě);
  • myslete na bezproblémové propojení domu s pozemkem, abyste využili zahradu naplno.

Při výběru hotového projektu domu si dejte pozor, aby v domě bylo vše, co vaše rodina potřebuje. Myslete i na budoucnost. Zbytečně velký dům vám zas může přidělat spoustu starostí. Zdroj: djsarchitecture.cz

Nebojte se služeb architekta

Řada lidí volí hotové projekty domů. Jejich pořízení je jednodušší, rychlejší a levnější. Ale nenechte se mýlit, i originální projekt od architekta vám může ušetřit hodně peněz, a to především v případě atypických pozemků.

Architekt totiž vytěží i z toho nejdivnějšího pozemku maximum. Z jeho negativ udělá přednosti. Umístí dům na pozemek tak, aby vám zůstalo místo na zahradu. Poradíte se s ním o použitých materiálech, jejich pořizovací ceně a podobně. O ceně architektonických či projekčních služeb se informujte dopředu a samozřejmě, musíte si s daným odborníkem sednout. Teprve potom může na vašem atypickém pozemku vyrůst dům, ve kterém se bude dobře bydlet celé vaší rodině.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno