cukr

Na uživatele návykových látek, jako jsou pervitin, kokain či heroin, většina „nezávislé“ populace pohlíží skrz prsty. Staví je do role jakési spodiny, automaticky jim přisuzuje kriminální životní styl a snaží se jim vyhýbat obloukem. Spousta lidí přitom nemá zameteno před vlastním prahem a bez nadsázky by se mohli do škatulky závislých vměstnat společně s narkomany. Ve velkém totiž konzumují cukr, který uvolňuje velké množství dopaminu a navozuje tak pocit štěstí. Následuje neutuchající touha po další „dávce“ a organismus dostává zabrat.

Je vůbec srovnávání cukru s „tradičními“ drogami na místě? Vždyť jde o nepostradatelnou ingredienci, bez které se drtivá většina lidí v kuchyni neobejde. Jenomže závislost na cukru skutečně existuje a jeho návykovost potvrdil i Státní zdravotnický ústav. A podle studie francouzského vědce Serge Ahmeda si na něm více než ulítává (tzn. se potýká se silnou závislostí) přibližně pět až deset procent populace. U většiny ostatních lidí je závislost na cukru slabá.

V čem je problém?

Cukru se nepřezdívá „bílý zabiják“ pro nic za nic. V přírodě se nevyskytuje v podobě, v jaké ho konzumujeme v průmyslově zpracovaných produktech, a lidské tělo ho nedokáže správně metabolizovat.

cukry

Nadměrná konzumace cukru vede k menším i větším zdravotním problémům. Na seznamu najdete zvýšené riziko zubního kazu, ale především nadváhu až obezitu, které jdou ruku v ruce s vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cholesterolu, přetěžováním kardiovaskulárního systému a dalšími riziky. Přemíra fruktózy navíc přispívá ke zhoršení kognitivních funkcí – zhoršuje paměť a schopnost si něco zapamatovat.

Jednoduché cukry vůbec nepotřebujeme

Pokud máte pocit, že se bez cukrovinek všeho druhu neobejdete, měli byste svou vášeň pro sladké eliminovat. Lidské tělo se bez jednoduchých cukrů docela dobře obejde – naopak by nemělo denně přijímat více než 25 gramů. Ale nebojte, bez opojné sladké chuti žít nemusíte – přečtěte si o tom, jak sladit „cukrfree“, tedy těmi správnými sacharidy.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem o zdravém životním stylu FitTipy.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno