iphone

Když před lety začali vývojáři montovat do telefonů fotoaparáty, byla to převratná změna a ze zařízení k telefonování a smskování se rázem staly multifunkční přístroje. Tyto foťáky se ale hodily maximálně pro zachycení momentek. Kdo chtěl skutečně kvalitní fotografie, musel si pořídit fotoaparát. Doba však pokročila a my si pokládáme otázku: fotí telefony lépe než zrcadlovky?

Možná se ptáte, proč jsou v titulku právě iPhony. Odpověď je jednoduchá. Podle serveru digitalcameraworld.com se mezi 10 nejlépe fotícími telefony umístily hned tři iPhony. První místo s velkým náskokem obsadil nejnovější Apple iPhone 12 Pro. Proto přeskočíme otázku, který telefon fotí nejlépe a jako zástupce všech telefonů vybereme ten nejlepší.

Pro většinu lidí je iPhone lepší než zrcadlovka

Ano, pro většinu populace je iPhone objektivně vhodnějším přístrojem k pořizování fotografií. To ale neznamená, že je lepším fotoaparátem. Technicky samozřejmě iPhone prohrál tento zápas ještě před nástupem do ringu. Nachází se totiž v jiné váhové kategorii. Zrcadlovky disponují mnohonásobně větším snímačem, vyšším rozlišením, lepší elektronikou a kvalitnějšími objektivy.

Také přesněji zaostřují a umožňují takřka neomezené kreativní možnosti a hrátky s clonou nebo třeba expozicí. Ale přiznejme si – správně exponovat, zaostřit v manuálním režimu a následně zpracovat snímek v počítači dokáže málokdo.

Výhoda iPhonu se proto překvapivě skrývá právě v jeho nižší váhové kategorii. Protože váží jen pár set gramů, máte ho vždy po ruce. Zároveň kvalita iPhonových fotografií roste nezastavitelným tempem.

iphone

iPhone 12 Pro – obrovský skok pro mobilní foťáky

Argumenty, které hrají pro zrcadlovky, zkrátka postupně ztrácejí na síle s tím, jak se mobilní fotoaparáty zlepšují. Důkazem budiž nejlepší mobilní fotoaparát v současnostiiPhone 12 Pro Max. Najdete v něm soustavu hned tří fotoaparátů (ultra-širokoúhlý, širokoúhlý a teleobjektiv), dvojitou optickou stabilizaci a celou škálu speciálních funkcí, jako třeba LiDAR skener pro lepší portréty v nočním režimu.

Na iPhone natočíte také skvělá videa ve 4K či HDR Dolby Vision nebo ve zpomaleném režimu v 1080p s neuvěřitelnými 240 snímky za sekundu. Na novém iPhonu také využijete pokročilý optický zoom.

iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max navíc přicházejí s novou možností pořizovat fotografie ve formátu RAW. Ten uchovává v souboru fotografie mnohem více informací než například klasické JPG, proto ho upřednostňují profesionální fotografové, kteří fotky upravují dodatečně v počítači.

Po technické stránce zrcadlovky stále vyhrávají, ale telefony jim evidentně šlapou na paty. A když se přidají výhody jako kompaktnost, automatický režim, jednoduchá úprava fotografií nebo třeba odeslání fotografií na sociální sítě, máme jasného vítěze. Pro obyčejného uživatele vyhrává iPhone 12 na celé čáře.

Autor článku: Martin Knižátko

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno