pojištění
Zdroj: Unsplash.com

Pojištění domácnosti je finančním polštářem pro případy, kdy se vám někdo vloupá do domu, něco ukradne nebo bude váš majetek poškozen živelní pohromou. Nepodceňujte ho. Jak to funguje a co byste si měli pohlídat?

Co je pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti se vztahuje na všechny věci, které máte v domácnosti – nábytek, oblečení, osobní věci, elektronika, spotřebiče a další. Oceníte ho v případech, kdy dojde k poškození těchto věcí a jiného vnitřního majetku. Pokud vlastníte dům, můžete toto pojištění kombinovat s pojištěním nemovitosti, které se vztahuje na vše, co je spojeno se samotnou stavbou – zdi, podlahy, dveře, okna atd. Lidé si tato dvě pojištění občas zaměňují, ale existuje jednoduchá pomůcka, jak poznat, které je které: představte si dům, který obrátíte naruby. Vše, co spadne, patří do pojištění domácnosti. Co zůstane na svém místě, je součástí pojištění nemovitosti.

Co všechno kryje pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti kryje dvě hlavní rizika: krádež a živelní zkázu. To znamená, že pokud dojde k poškození vašeho majetku v rámci těchto rizik, z pojištění dostanete celou nebo alespoň část hodnoty poškozené věci zpět. Ovšem k pojištění je možné sjednat i další připojištění, například pojištění odpovědnosti nebo pojištění skel. Některé pojišťovny poskytují i rozšířené krytí na riziko přepětí či například zatečení. Vždy je proto dobré si pořádně přečíst smlouvu, ve které jsou rizika specifikována, případně si některá můžete připojistit zvlášť.

Kolik vás to bude stát?

Cena pojistného závisí na několika faktorech: stanovená pojistná částka (měla by odrážet hodnotu vašeho majetku), úroveň vybavení domácnosti (jak drahé máte spotřebiče, elektroniku atd.), plocha bytu či domu, lokalita, zabezpečení domácnosti a samozřejmě zvolená rizika, připojištění a spoluúčast.

Dejte si pozor na podpojištění

Výše pojistného plnění je v případě škody odvozeno od pojistné částky tak, abyste si mohli pořídit stejnou věc znovu. Podpojištění je stanovení nižší částky, než jaká odpovídá hodnotě vašeho majetku. Následkem pro vás bude to, že vám pak pojišťovna nevyplatí dostatečnou částku na pokrytí škody, opravy nebo koupi nového vybavení.

Ohlídejte si podmínky pojištění i výplaty pojistného

Problematickým bodem pojištění bývají sklepy, balkony a společné prostory v bytovém domě, jako je košíkárna. V případě sklepu to nebude tak závažné a většinou do pojištění spadají, ovšem balkony a společné prostory už ne. Vždy si proto smlouvu přečtěte a dohodněte se na podmínkách a rizikách pojistného krytí.

V neposlední řadě si dobře přečtěte podmínky pro výplatu pojistného. Je v nich stanoveno, za jakých podmínek vám pojišťovna vyplatí peníze za škodu. Například v případě krádeže často bývá podmínkou vyplacení pojistného nějaké zabezpečení domácnosti, jako je zámek. V případě poškození bleskem pak od pojišťovny nic neuvidíte, když na nemovitosti není hromosvod.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno