rekonstrukce bytu

 

Chystáte se rekonstruovat byt? S takovým rozhodnutím se samozřejmě pojí spousta plánování. Protože pustit se do závažnějších stavebních úprav, bez toho aniž bychom před tím vše pečlivě naplánovali, je holý nesmysl.  Stejně tak se nevyplatí dávat přílišný zřetel na detaily, dokud nevyřešíte všechny případné hrubé úpravy. Čím tedy začít?

Ujasněte si, co chcete

Jako první je důležité uspořádat si celkovou představu o tom, jaký výsledek od rekonstrukce očekáváte. Není podstatné, který obrázek kam pověsíte. Nejprve je potřeba promyslet, jestli a které zdi chcete vybourat, kde postavit novou příčku a k čemu má být který prostor po rekonstrukci využíván. Tomuto očekávání poté přizpůsobíte všechny další úpravy.

Pustíte se i do vážných úprav?

Ačkoliv s hrubšími zásahy do původní stavby přicházejí další starosti a často také další finanční výdaje, je nutné zamyslet se nad tím, jestli se vám to v dané situaci nevyplatí. Byt přeci jenom nepředěláváte každý týden, a když už se jednou do rekonstrukčních prací pustíte, většinou se vyplatí to lidově řečeno „sfouknout při jednom.“

Vážnými stavebními úpravami rozumíme samozřejmě bourání a stavění nových bytových příček, ale také zásahy do elektrických rozvodů, rozvodů vody a odpadů. U starších bytů se rozhodně nedoporučuje odkládat kontrolu stavu všech potrubí, u bytů novějších se doporučuje alespoň preventivní čištění odpadů.

Podobné instalatérské práce v dnešní době nemusí nutně znamenat, že budete nuceni vybourat podlahy a zdi v celém bytě. Na trhu existují firmy nabízející kamerový průzkum kanalizace a drobných vodovodních rozvodů, díky čemuž můžete velice snadno ověřit stav veškerého potrubí bez nutnosti jakéhokoliv bourání.

Pomocí malé kamerky putující trubkami je možné odhalit všemožné nedostatky, poškození či únavu materiálu.

Jak na případné opravy?

Možná ještě užitečnější může být takzvané vložkování odpadů či jiných potrubí. Díky této metodě je možné opravit potrubí různých délek od průměru 50 milimetrů z jediného přístupového bodu vkládáním speciálních vložek přímo dovnitř potrubí. Jedná se tak o velmi efektivní a neinvazivní metodu opravy případných potíží.

Chystáte-li se zasahovat do vedení kanalizace, vhod mohou přijít také bezvýkopové opravy kanalizace, což může ve výsledku znamenat také značnou finanční úsporu.

Co dál?

Máte-li vyřešené hrubé stavební práce, je načase navrhnout si konkrétní místnosti. Ložnice, kuchyň, obývací pokoj, to jsou všechno osobité prostory a každý z nich vyžaduje naprosto jiný přístup při projektování. Nakládejte co nejefektivněji s místem, které máte k dispozici a neustále si snažte představovat výsledné uspořádání prostoru, spotřebičů nebo nábytku. Důležité jsou především věci, které nelze v budoucnu příliš změnit, například kuchyňská linka.

Postupný přechod k maličkostem

Nastává čas přemýšlet o designové stránce bytu. Barvy, materiály, doplňky. Můžete všechny místnosti sladit a zařídit v podobném stylu, nebo experimentovat. V současnosti není problém využít už třeba i mobilních aplikací k vytvoření grafických náhledů přímo vašeho bytu. Pečlivě zvolte barvu podlahy i zdí, experimentujte s kombinacemi různých druhů nábytku a všemožnými doplňky. Tohle je chvíle, kdy můžete popustit uzdu fantazii.

Rekonstrukce bytu není jednoduchou záležitostí ani akcí, která by se dala stihnout za jedno odpoledne. Při pořádné rekonstrukci se rozhodně vyplatí vyměnit staré za nové v co nejvíce ohledech, budete mít totiž na mnoho let dopředu o spoustu starostí méně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno