praváci a leváci

 

Jakou rukou píšete? Pravou anebo levou? Praváci si nedokážou představit uchopit do ruky jakoukoli věc natož tak tužku. Přemýšleli jste někdy o nesnadném údělu leváků? Je to handicap či dar? Každé desáté dítě, které otevře oči a spatří světlo světa, se musí vypořádat s ním, že je levák. Zvyknout si na prostředí, kde je vše podmíněno pravákům, není snadné.

Leváci jsou jistě výjimeční

Vědci zjistili, že poměr praváků a leváků byl v pravěku rovnocenný. S příchodem doby bronzové se praváci rozšířili. Začalo se více používat pravé ruky. Ve středověku a ve staré Číně byli leváci zatracováni a za svůj handicap trestáni. Dokonce byli upalováni. Eskymáci zase věřili tomu, že jsou leváci čarodějové. Upřednostňování levé ruky má na svědomí mozek. Proč tomu tak je, nikdo přesně neví. Existuje několik nepodložených teorií.

Praváci jsou zručnější

Podle průzkumů jsou leváci nebezpeční sami sobě. Hlavně při řízení vozů, řemeslných pracích, stříhání, sekání a otevírání konzerv. Naštěstí existují specializované pomůcky pro leváky. V dávných dobách se osvědčili leváci jako skvělí obránci hradů, většina schodišť byla pravotočivá. Statistiky ukazují vyšší výdělky leváků mužského pohlaví.

Strasti leváků v běžném životě

Kde se levák zapotí? Jistě při práci s numerickou klávesnicí. Jen si to milí praváci vyzkoušejte! Sedět u stolu vedle leváka není žádný med. Neustále do vás strká, ale nemůže za to. Dotykových telefonů a videoher si leváci příliš neužijí. Výchova leváka, hlavně při psaní, není procházkou růžovým sadem. Lidé píšící levou rukou více čmárají a špiní za sebou čistý list.

Dítě s handicapem levé ruky ve škole

Svět vytvořený pro praváky se projeví zejména na dětech ve školách. Psací pomůcky, stoly, tabule a jiné potřeby jsou určeny výhradně pro praváky. Umístění oken, vypínačů a kliky dětem komplikují život. Leváctví se projevuje okolo 4 – 5 roku, tedy v předškolním věku. Lidé píšící levou rukou dominují vyšší inteligencí a chytrým přemýšlením. Vynikají i ve sportu, nejvíce v hokeji a tenise.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno