jakou podlahu v koupelně
Zdroj: www.thinkstockphotos.com

Žádná jiná místnost v bytě neklade tak vysoké nároky na výběr podlahy jako právě koupelna. Změny teploty a vysoká vlhkost umí s běžnými materiály rychle zatočit. My vám naopak v tomto článku představíme ty, které tuto extrémní zátěž zvládají bez problémů.

Klasická dlažba

Koupelnový evergreen se v našich domácnostech drží už velmi dlouho a rozhodně to nevypadá, že bychom se s ním měli v nejbližší době rozloučit. Dobře položená dlažba odolává bez problémů i tekoucí vodě a navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Výběr barev a vzorů se také oproti minulým dobám značně zlepšit a díky technologii 3D tisku není problém sehnat dlažbu například s motivem dřeva nebo přírodního kamene, která díky procesu rektifikace působí dojmem skutečné přírodní podlahy. Nevýhodou dlažby tak prakticky zůstává jen její chlad, který dobře zná každý, kdo na ni stoupne bosou nohou přímo z vany. To lze dobře vyřešit podlahovým topením, které ale není možné použít všude. Obyvatelé panelových domů tak musí zvažovat jiné možnosti nebo si pomoci koupelnou předložkou. Dlažba také ráda klouže a protiskluzová úprava nemusí být vždy příjemná pro bosá chodidla.

Přírodní dřevo

I dřevo má v koupelně své místo, i když se smrkem nebo borovicí tady příliš nepochodíte. Pokud se vám zalíbila dřevěná podlaha, poohlédněte se po tropickém dřevě v čele s teakem nebo bangkirai, které je velmi odolné proti působení vody. Údržba je jednoduchá – stačí ho jedenkrát za rok naimpregnovat speciálním olejem. Jestliže byste raději lovili v domácích vodách, pořiďte si dub nebo akát, ale připravte se na častější impregnaci – minimálně 3x do roka.

Levný korek

Obložit koupelnu dřevem je drahé, ale milovníci přírodních materiálů mohou využít i korek. Je měkký, pružný a dobře vede teplo, takže nikdy nestudí. Je odolný proti vlhkosti i plísním, pozor si ale musíte dát při jeho pokládce. Škvíry podél zdi by mohly umožnit prosakování vody do spodních vrstev korku, což by se časem projevilo zvlněním podlahy. Pro větší odolnost je doporučeno 1x ročně natřít korkovou podlahu polyuretanovým nátěrem.

Laminát a linoleum

Ani umělé materiály nejsou na podlaze koupelny tabu, i když linoleum se dnes vyrábí převážně z přírodních složek a do koupelny se hodí jistě nejlépe. Jeho hladká jednotlivá vrstva dobře odolává působení vody i mechanické zátěži a navíc je na dotek velmi příjemná. Laminát má podobné vlastnosti, ale je třeba vždy vybírat ten určený do koupelny se speciální povrchovou vrstvou, která brání pronikání vody. O laminát a linoleum není třeba se nijak speciálně starat. Postačí běžné stírání s vhodnými úklidovými prostředky.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 KOMENTÁŘE

  1. Korku bych se asi bál, ale to dřevo by bylo fajn. Netušil jsem, že nějaký bangkirai existuje. Zatím zůstávám u klasiky – koupelnové dlaždice. Úplně mě nadchla dlažba Cotto Petrus. Třeba tady: a-keramika.cz/4343-cotto-petrus-dlazba-cotto-petrus-matrix-sbiancato-61×61-cm-naturale/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno