jak vyčisti sporák

jak vyčisti sporák

Každý, kdo denně používá při vaření sporák (elektrická kamna, kombinovaný sporák či sporák plynový), se potýká se špínou. Stačí chvilička nepozornosti a část obsahu z hrnce nebo pánvičky skonči přímo na sporáku. Pokud si toho nevšimnete hned, musíte se potýkat s úmornou snahou se této nečistoty zbavit. Někteří méně zdatní kuchaři dokáží připálit i vodu a čistit připáleniny na sporák je někdy až nadlidský úkol. 

 

Metody čištění sporáku a trouby

V případě, že si nečistoty okolo plotének všimnete ihned, máte napůl vyhráno. Musíte okamžitě popadnout houbičku, namočenou ve studené vodě, a tuto neplechu ihned setřete. Někdy je potřeba proces vícekrát opakovat, než se vám povede nečistoty zbavit. Zahřátý povrch se totiž čistí mnohem lépe, než za studena. U plynových sporáku je tu však velké riziko popálení od hořáku, proto musíte být velmi opatrní a očistit pouze prostor mezi hořákovými spirálami, nikoli však v bezprostřední blízkosti ohně. Buďto můžete hrnec odstavit a plamen hořáku uhasit vypnutím, nebo počkáte až doděláte váš pokrm. Vždy však až po  zhasnutí plamene můžete začít likvidovat špínu. I v tomto okamžiku jsou ještě částečně tyto plochy zahřáté, takže budete moci odrstranit mřížku hořáku a povrch omýt, stejně jako u sporáků elektrických.

 

Jenže, co když si nečistoty nevšimnu? Co když povrch sporáku již vychladl? I zde je možnost účinného vyčištění nečistot. Nikdy nepoužívejte drátěnku! Tím si jen poničíte (poškrábete) povrch sporáku. Existuje mnoho druhů čistících prostředků na čištění sklokeramických ploch, univerzální přípravky nebo pomoc ve formě parního čističe. V obchodě seženete i speciální prostředky na čištění sporáků, čističe mastnoty nebo také můžete zakoupit úplně obyčejný tekutý (sypký) prášek. Mnozí si velmi vychvalují již zmínené čištění parním čističem. Nečistoty pak stačí pouze setřít vlhkým hadříkem a vaše kamna jsou zase jako nová.

 

Je třeba dbát na čistotu vašeho sporáku. Nejenže by nánosy špíny nevypadaly příliš esteticky, ale navíc si budete zahrávat s vaším zdravím. Pokud je to možné, raději špínu zlikvidujte co nejrychleji to půjde, abyste nedošlo k pracné a zdlouhavé likvidaci nečistot.   

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno