jak správně kojit

jak správně kojitPro mnohou novopečenou maminku je překvapení, že něco tak přirozeného jako kojení nemusí být vůbec snadné. Určitě jste dostala spoustu užitečných rad od své porodní asistentky, dětského lékaře i kamarádek, ale kojení vašeho děťátka může mít své zvláštnosti. Brzy po porodu se vám v prsech začne tvořit mateřské mléko.

Prsa nepříjemně naběhnou a ztvrdnou a stává se, že se miminko nemůže dobře přisát. Na kvalitě kojení – a také vaši pohodě – se podílí i mnoho dalších faktorů. Snad vám s případnými problémy, jako jsou rozbolavělé bradavky nebo ucpaná mléčná žláza, pomůže některý z léty ověřených postupů.

Uvolněte tlak v prsech

  • Ještě před přiložením miminka se můžete zbavit nepříjemného pocitu z příliš nalitých prsů tím, že z nich ručně odstříknete trochu mléka. Prs uchopte prsty nad a pod dvorcem bradavky (tmavá oblast kolem bradavky) a střídavě zmáčkněte a povolte. Uvolněním napětí děťátku pomůžete, aby se snadněji přisálo. Vůně a chuť mléka jsou pro miminko povzbuzující.
  • Někdy jsou prsy tak ztvrdlé, že z nich nevytéká žádné mléko. Přiložte si na ně vlhký a teplý obklad a nechte působit několik minut. Postačí namočená žínka nebo jednorázová plena, která zadrží hodně vody i tepla. Plenu během sprchování nebo koupele namočte do horké vody a přikládejte na prsy.
  • Když miminko během kojení usne a prsy zůstanou plné, odsajte mléko odsávačkou, uvolníte tím nepříjemné napětí. Protože ale odsávání stimuluje produkci dalšího mléka , nedělejte to příliš často, jinak se vám bude tvořit více mléka, než dítě spotřebuje.
  • Kojte často, během dne i v noci. Měla byste zpočátku kojit 8-12 krát během 24 hodin. Při časté frekvenci kojení se prsy nestačí naplnit velkým množstvím mléka. Miminko přikládejte k prsu, kdykoli má chuť se napít.

V čem je problém? 

Kojení může být spojeno s celou řadou potíží, které znamenají stres pro matku i dítě. Nejčastější je špatné držení kojence. V nesprávné poloze se dítě nemůže dobře přisát. Mezi další problémy patří popraskané nebo bolavé bradavky, bolestivě zduřené mléčné žlázy a příliš nalité prsy (nebo naopak – že se mléka netvoří dostatek). Během prvních týdnu po porodu představuje kojení značnou fyzickou zátěž a dítěti i matce může nějakou dobu trvat, než se naučí dobře spolupracovat.

Jak sobě i dítěti usnadnit kojení

  • Používejte polštář na kojení ve tvaru podkovy. Tvar je vytvořen speciálně pro kojící matky. Během kojení polštář poskytuje oporu vašemu předloktí.
  • Ujistěte se, že se miminko nepřehřívá. Pokud je příliš teple zabaleno, bude mít tendenci uprostřed kojení usnout.
  • Kojte v tichu a za mírného světla. Příjemné prostředí usnadní kojení vám i miminku.
  • Při kojení držte dítě v takové poloze, aby bylo celým tělem obrácené směrem k vám. Jednou rukou je přidržujte pod zadečkem, hlavičku si položte do ohnutého předloktí. Druhou ruku si zasuňte pod prs a pevně jej přidržujte. Pošimrejte děťátko na spodním rtu, aby otevřelo ústa. Pak si dítě přiložte k prsu, tak aby ústy svíralo co největší část dvorce bradavky.
  • Miminko přestane sát teprve až bude syté. Musíte-li ho z jakéhokoliv důvodu od prsu odejmout, například abyste ho přeložila k druhému prsu (nebo telefon, návštěva), vsuňte jemně malíček mezi koutek jeho úst a dvorec bradavky, čímž sání přerušíte. Kojenci jsou vybavení přirozeným pudem sebezáchovy – když jsou při sání přerušeni, mají tendenci se přisát ještě víc. Budete-li prs uvolňovat z pevného sevření pomalu, zabráníte tím miminku, aby vás tahalo za bradavku, a předejdete jejímu rozbolavění.

[hana-code-insert name=’strnky‘ /]

Potřebujete lékaře?

Pokud se vám zdá, že vaše dítě nedostává dost mateřského mléka nebo se nejméně jedenkrát během dne nenapije, jak by potřebovalo, co nejdříve se o tom poraďte s dětským lékařem. Lékaře budete potřebovat také v případě, když se na prsu objeví zarudlé místo a tento stav je doprovázen chřipkovými příznaky a zvýšenou teplotou. Jsou to příznaky infekce prsu tzv. mastitidy, způsobené bakteriemi, jež pronikly dovnitř drobnými prasklinami v bradavce. Mastitida se léči antibiotiky. Pijte hodně vody a lehněte si, kdykoli je to možné. Snažte se kojit ještě častěji než obvykle, dokud infekce neodezní.

Prsy při kojení střídejteproblémy při kojení

  • Aby se prsy pravidelně vyprazdňovaly, při kojení prsy vždy střídejte. Pamatujte si, u kterého prsu jste měla děťátko při posledním kojení. Pro případ, že byste na to únavou zapomněla, si vždy ten prs, kterým budete příští kojení začínat, označte třeba tak, že si na příslušný košíček podprsenky připnete svírací špendlík. Pravidelným střídáním prsů zajistíte jejich úplné vyprazdňování.

Jak povzbudit tvorbu mléka

  • Jestliže máte pocit, že se vám v prsech netvoří dost mléka, vypijte denně jednu skleničku nealkoholického piva. Pivo obsahuje látky z kvasnic, které podporují tvorbu prolaktinu, hormonu řídícího tvorbu mléka. Nejdřív se ujistěte, že pivo neobsahuje žádný alkohol, a vypijte ho 30 minut před začátkem kojení.
  • Tvorbu mléka povzbudíte stlačením akupresurních bodů. Nejpříhodnější z těchto bodů se podle odborníka nacházejí přímo pod prsy. Palce položte mezi třetí a čtvrté žebro v místech pod bradavkami, kde žebra protíná pomyslná kolmice na klíční kost. Tlačte na body asi jednu minutu. Jestliže vám tento postup pomůže, můžete jej opakovat podle potřeby.
  • Každé ráno pijte fenyklový čaj. Tento tradiční prostředek doporučují bylinkáři k povzbuzení laktace všem novopečeným maminkám. Některé výzkumy ukázaly, že fenykl působí podobně jako estrogen, který příznivě ovlivňuje tvorbu mléka. Zdá se, že kojenci mají lékořicovou chuť fenyklu rádi. Lžičku fenyklových semen zalijte šálkem vroucí vody a nechte dvě až tři minuty vyluhovat. Čaj přeceďte a vypijte.

Dopřejte si něco zdravě povzbudivého

  • Jezte česneková jídla. Chuť česneku v mateřském mléce je pro kojence přítažlivá. Podle jedné studie publikované ve Spojených státech si kojenci brali více mléka a vydrželi u prsu déle, když jejich matky několik hodin před kojením jedly jídlo s česnekem. česnek je zdravý i pro vás.

Bradavky si nenechte rozbolavět

  • Máte-li hodně bolavou bradavku, můžete miminko nechat pít nejprve ze zdravého prsu i přesto, že jste z něj kojila i minule. Nesmíte však nechat nemocný prs přeplnit mlékem. V takovém případě byste měla mléko odstříkat nebo odsát.
  • Popraskané nebo přecitlivělé bradavky nechte po kojení odkryté, aby k nim mohl vzduch. Hojení urychlíte pomocí vlastního mléka – trochu ho odstříkněte a natřete na bradavky. Dalším lékem na rozbolavěné bradavky je olej s vitamínem E, který jednoduše vymáčkněte z propíchnuté kapsle, nebo olivový či mandlový olej, případně krém s lanolinem nebo přípravek Bepanthen. Nezapomeňte zbytky oleje či krému z bradavek před kojením smýt.

Jak uvolnit ucpané mlékovody

  • Ucpaná část mléčné žlázy navenek vypadá jako červená a bolestivá bulka na prsu. Postižené místo omyjte ve sprše nebo ve vaně mýdlem a pak opatrně stimulujte proudění mléka pomocí hřebenu se širokými zuby. Tato jemná masáž pomůže mlékovod zprůchodnit. (Bradavky mýdlem neomývejte, aby se nevysušila jemná kůže)
  • Při každém kojení prsy co nejvíce vyprázdněte. Nejprve dítěti nabídněte plnější prs.
  • Ucpané žlázy během kojení jemně masírujte směrem k bradavce.
  • Snažte se v postiženém místě povzbudit krevní oběh – na prs přiložte teplý obklad a pak proveďte jemnou masáž prsu.
  • Noste podprsenku, která vám dobře sedí. Při výběru vhodné velikosti si nechte poradit přímo v obchodě. nejlepší je podprsenka z bavlněného materiálu se širokými ramínky. Otvor na kojení nesmí být příliš těsný, aby látka netlačila na prs a nedošlo k ucpání žláz.

Babské povídačky

Dlouhou dobu panoval názor, že čím častěji matka dítě přikládá k prsu, tím víc mléka se ji vytvoří. Ve skutečnosti je časté kojení prospěšné tím, že se prsy pravidelně vyprazdňují a taky děťátko je spokojené.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Foto: shutterstock


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno