Home 150 Domácí lékař 150 Vegetariáni, vegani, brethariáni

Vegetariáni, vegani, brethariáni

Vegetariáni, vegani, brethariáni

Foto: shutterstock.com

Je pravdou, že drtivá většina populace ví, kdo jsou vegeteriáni – o veganech a ještě méně o brethariánech je ale všeobecné povědomí výrazně nižší. Pojďme si o nich proto něco bližšího povědět.

Vegetariáni jsou obecně lidé, kteří se vzdali veškeré masité stravy.

Většinou jde o reakci na kruté zacházení s hospodářskými zvířaty, jindy je vegetariánství otázkou spíše konkrétního vyznávaného náboženství. Vyjma masa mohou mít vegetariáni na talíři prakticky cokoliv, takže určitě není pravdou, že žijí o mnoho zdravěji než lidé, kteří mají v jídelníčku čas od času nějaký ten kus masa. Absence masité stravy rozhodně automaticky neznamená zdravý životní styl – fast foody nebo instantní polévky z pytlíku totiž zakázané nejsou…

Jídelníček vegana naopak příliš rozsáhlý není.

 

Kromě zákazu masa nesmí vegani konzumovat ani jakékoliv potraviny živočišného původu, tedy mléko, med nebo třeba slepičí vejce. Do sekce tabuizovaných potravin spadávají tedy například i čokoláda, sýr nebo obyčejné vaječné nudle. Strava veganů se proto obvykle skládá hlavně z čerstvého ovoce a zeleniny, stejně jako z luštěnin nebo třeba brambor.

Mezi slavné vegetariány nebo vegany se řadí například Alec Baldwin, Anthony Hopkins, Brad Pitt nebo Demi Moore. Z postav světové historie lze zmínit G.B. Shawa, Alberta Einsteina či Arthura Schopenhauera. Asi nejslavnějším českým vegetariánem pak je zpěvačka Aneta Langerová.

A co je vlastně brethariánství?

Jedná se o poměrně zajímavou snahu žít bez jakékoliv potravy, vyznavači tohoto stylu života si energii vytvářejí doslova z vlastního přesvědčení, nebo to alespoň tvrdí. Nejčastěji jde o Asiaty, jednoho brethariána ale máme i v Čechách, jde o jistého Pavla Máchu.

Dalšími zajímavými styly jsou v tomto směru například fruktariánství (živíte se jen a pouze ovocem) nebo liquidariánství (pijete jen ovocné šťávy, nesmíte přijímat žádnou tuhou stravu).


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 160 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářu

Napsat komentář