Home 150 Služby 150 Skandální spolupráce mezi makléři končí podáním TO

Skandální spolupráce mezi makléři končí podáním TO

nespolehlivý makléř

Realitního makléře je nutné si pečlivě vybírat. Dnes na trhu působí stovky neprofesionálů a podvodníků, proto se lehce může stát, že Vás kancelář nebo jejich advokát připraví nejen o peníze, ale i nemovitost. To jsou příběhy denního života obyčejného klienta hledajícího nemovitost pro život a očekávajícího služby za své peníze. O to víc zarážející je fakt, že realitní makléři se podvádějí dokonce i mezi sebou a to je opravdu už přes čáru.

Včera naše redakce zveřejnila hodnocení makléře Michala Š., pracujícího pod hlavičkou jisté realitní společnosti v centru Prahy na Vinohradech. Toto hodnocení bylo následkem jeho nekvalitních služeb a dokonce zašel ještě dál. Právě hodnocení bylo popudem k napsání tohoto článku. Abychom udrželi rovnováhu článku, požádali jsme o vyjádření i Michala Š. Ten to však odmítl s tím, že chceme poškodit jeho dobré jméno. Zřejmě si vůbec neuvědomuje, že si svým jednáním a chováním poškodil své jméno sám a dokonce i jméno realitní kanceláře, kterou zastupuje. Za naši redakci tak nakonec dostává plných 100 trestních bodů za to, že nemá charakter se k celé provedené věci postavit čelem. K článku jsme přizvali i spolupracujícího realitního makléře, který se pravděpodobně stal obětí podvodu.

redakce: Dobrý den. Jak jste se ke spolupráci s realitním makléřem Michalem Š. dostal?

realitní makléř: Zastupoval jsem svého klienta, který mi dal za úlohu najít vhodnou nemovitost ke koupi a zabezpečit případné jednání s majitelem, potažmo realitní kanceláří. Michal Š. měl nemovitost, která mému klientovi vyhovovala a proto jsem jej oslovil s možností spolupráce.

redakce: Předpokládám, že Michal Š. souhlasil. Co bylo vlastně příčinou sporu, o který dnes jde? 

realitní makléř: Ano, souhlasil, domluvili jsme se na dělení provize 60 ke 40 %, což je obvykle dělení při nalezení vhodného klienta. Klient nemovitost koupil, bohužel makléř se k placení nemá. Navíc totálně neprofesionální přístup po celou dobu prodeje nemovitosti mě jenom utvrdil v tom, že mohu děkovat Bohu za své kvality a profesionalitu ve svém oboru.

redakce: Dotazy jsem položila i makléři Michalovi Š. Zpočátku to vypadalo slibně, nicméně něco jej zarazilo a bohužel neodpověděl. Odvolání se na tiskového mluvčího byla jeho celá reakce. Proč myslíte, že se stydí postavit k problému, který způsobil?

realitní makléř: Pan Š. je totálně arogantní a neprofesionální „rádoby“ odborník. Popravdě, lituji všechny jeho klienty. Nám všechno zdržoval, místo aby řešil klienta a řešil jednání u právníka, volal z hospody, protože dávali mistrovství světa v hokeji. Jeho laxní přístup je na hranici pochopení. Po 14 dnech od schválení hypotéky dokázal sjednat termín na podpis budoucí kupní smlouvy. Hned jsem běžel na katastr, protože on jednoduše odmítl, i když právní služby byly v jeho režii. Další den se klidně mohl řešit podpis kupní smlouvy, protože vše bylo připraveno, nicméně došlo k tomu až za dalších 8 dnů. Samozřejmě, opět jsem s vkladem na katastr musel já. Klienta připravil o zhruba 17 tisíc, protože mu slíbil předání klíčů a klient zrušil nájem k domluvenému termínu a objednal stěhováky. Vše samozřejmě zrušil, protože Michal Š. nic nezabezpečil. Musel zaplatit další nájem a storno stěhovací službě, jelikož se o tom dozvěděl zhruba 15 hodin před stěhováním. Nicméně co má společné tiskový mluvčí s jednáním jednoho makléře, který to vše zavinil? Nikdy jsem za celou dobu v realitách nejednal s podobným makléřem, a pevně doufám, že už nikdy nebudu.

redakce: Co peníze, jak se s tím vyrovnáváte a kolik je vlastně částka, kterou Vám je dlužen?

realitní makléř: Oficiálně mi Michal Š. není dlužen ani korunu, pouze jeho realitní kancelář, protože na všech smlouvách je uvedena ona a pan Š. v zastoupení. Nicméně jeho praktiky berou dech, kam až může jeden člověk zajít. Nejdříve to mělo být 40 % z celé částky, pak další týden to mělo být 40 % z částky, kterou měl dostat on a nakonec to vyšlo na nějakých 28 procent. V podstatě mne nezajímá, jakou dostal provizi on, primární je, jaká provize byla odeslána z advokátní  úschovy, z  té se dělí podle dohody. Nicméně výše provize je uvedena i ve smlouvě o advokátní úschově. Částku nechci zveřejňovat, ale jedná se řádově o desítky tisíc.

redakce: Proč jste tedy na něj podal trestní oznámení, jak jste nám sdělil, když není příčinou tohoto stavu?

realitní makléř: Protože k dohodě v zastoupení RK došlo s ním. On je ten, který zastupoval kancelář u všech podpisů u jednání a i jednání se mnou. V každé smlouvě na každém papíru je jako zprostředkovatel ona realitní kancelář, ale v jeho zastoupení.  On je ten, který pravděpodobně podvedl mne osobně a třeba kancelář o tom ani nemusela mít tušení, ale od toho jsou orgány činné v trestním řízení. 

redakce: Myslíte si, že se mu toto „podvodné jednání“, jak je v oznámení sděleno, prokáže?

realitní makléř: O tom jsem přesvědčen, mám emailovou komunikaci, ve které potvrzuje dělení provize, dva svědky, kteří u toho byli osobně, když to potvrzoval včetně výše provize. Mne nezajímá jejich pohled na situaci, nejdříve vyplatíme uklízečku, světlo, topení a z toho, co zbude, uhradíme domluvenou provizi. Standardem je prostě, a to Vám řekne kterýkoliv makléř, dělení celé provize. 

redakce: Přiznám se, že jsem v průběhu dvou dnů oslovila celkem 16 realitních kanceláří s dotazem ohledně dělení provize. Celkem 13 z nich potvrdilo, že dělení je samozřejmostí z inkasované provize, nikoliv po ošetření. 1 napsala, že provizi nedělí, ale snaží se o kompromis provize od majitele a klienta, dvě se nevyjádřily vůbec.

realitní makléř: No samozřejmě, kam by ten obchod jinak směřoval. Kdybych trefil na neschopného makléře a on měl od své kanceláře provizi třeba 5 % a já mít z toho 40 %, je prostě nesmysl. Už ty náklady byly vyšší. 

redakce: Co plánujete podniknout dále?

realitní makléř: Přiznám se, že v první řadě musím toho člověka vymazat z hlavy, je mi z něj špatně. Klient bydlí skoro už měsíc v novém a on není schopen ani po dvou týdnech doručit předávací  protokol. Největší problém je v tom, že klient mi věřil a pro neschopnost jiného jsem zklamal. Právní kroky jsou jasné, na Obvodní státní zastupitelství šlo trestní oznámení pro podezření z podvodu, právník během tohoto týdne vypracuje elektronický platební rozkaz z důvodu faktury po splatnosti a pak zřejmě soudy a exekuce. 

redakce: Přejeme mnoho štěstí a věříme, že se vše podaří, jak má.

 

Jsou příběhy o podvodech při prodeji nebo pronájmu, které máme na stole minimálně jednou za měsíc. Fóra, kde si lidé stěžují na přístup makléřů, realitek a jejich jednání. Popravdě příběh makléře, kterého s největší pravděpodobností podvedl jiný makléř, jsem ještě nikde neviděla. Možná si pan Michal Š. vůbec neuvědomuje, že v realitní branži pravděpodobně skončil. Možná si neuvědomuje, že s jeho jménem budou kolovat na internetu slova jako podvod, neochota, laxnost, neprofesionalita. Tuto nálepku mu totiž ani dalších deset úspěšných obchodů už nikdy nesmaže – ani Google.

Vážení čtenáři, vzhledem k presumpci neviny není jméno realitního makléře zveřejněné celé. V případě, že orgány činné v trestním řízení uznají makléře vinným z trestního činu podvodu, případně jiného činu, článek upravíme a doplníme o další informace. 

Foto: Cotribhim.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 160 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářu

Realitního makléře je nutné si pečlivě vybírat. Dnes na trhu působí stovky neprofesionálů a podvodníků, proto se lehce může stát, že Vás kancelář nebo jejich advokát připraví nejen o peníze, ale i nemovitost

Hodnocení

redakce

Vaše hodnocení: 4.92 ( 4 hodnocení)
100

4 komentáře

  1. To je ono. Potřebují jen prodávat a prodávat, proto nabírají i amatérské „obchodníky“, kteří na celý business vrhají špatné světlo. Neříkám, že to v realitách není boj, ale tohle jen kazí pověst.

  2. Pracuji v realitách zhruba 13 let, pořád v jediné a nejspolehlivější realitní kanceláři Remax. Nikdy jsem podobný problém neřešil, provize byla jasná a předem domluvená. Nechápu co tento makléř mele a hradí provizi ze svého když se jasně jedná o zprostředkování prodeje mezi kanceláři a klientem, která samozřejmě provizi inkasovala. Jiné by bylo kdyby makléř inkasoval provizi na svůj účet, přesto i v tomto případě je plnění z celé částky.

    • Já bych se nevystavovala myslím, že právě o nějakou pobočku Remaxu se jedná 😀 Málo čteš 😀

    • O Remax v CR muzeme napsat roman. Spolupracujeme s Remax ve svete a nikde zadne problemy. Naprosta spokojenost. Ale v CR…desbes. Neprofesionalni, prolhani, a podvodici. Zpusobili nam skody a pravnikovi lzou, popreli i to, co je od nich pisemne. Naproste selhani, ale ono je to jen proto, ze v CR se lhat, podvadet a okradat smi!

Napsat komentář